Szymun Wroczek


Szymun Wroczek to pseudonim literacki (przybrany na cześć bohatera pewnego starego polskiego filmu). Prawdziwe nazwisko autora to Dmitrij Stanisławowicz Owczinnikow. Utrodził się w 1976 roku na Uralu, wychował się w Niżniewartowsku w Zachodniej Syberii. Ukończył Moskiewski Uniwersytet Nafty i Gazu im. I.M. Gubkina.

W 2003 roku rozpoczął naukę w Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej na wydziale aktorstwa. („Pisać nie mogłem, bo w pisarstwie wykorzystywane są te same mięśnie, co w aktorstwie”). Po roku przeniósł się do Wyższej Szkoły Teatralnej im. Szczukina na wydział reżyserii teatru dramatycznego (kurs Leonida Heifetza) („To było dopiero szczęście!”). W 2005 roku odszedł z teatru („Być może nie na zawsze, nie chcę zgadywać”).

Sam o sobie mówi: „Obecnie moim zawodem jest pisarstwo”. Autor „Pitera” mieszka w Moskwie.

Literackim debiutem Szymuna w 2001 roku było opowiadanie „Troje martwych bogów”. Swoją pierwszą książkę, zbiór opowiadań „Do sierżanta nikt nie dzwoni”, wydał w 2006 roku. Autor powieści „Dziki talent”, razem z Witalijem Obedinem, Metro 2033: Piter, „Rzym. Ostatni legat” i wielu opowiadań. Laureat nagród: magazynu „Mir Fantastiki” za najlepszy rosyjski zbiór opowiadań („Do sierżanta nikt nie dzwoni”, 2006); Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki „Zwiezdny Most” (Najlepszy debiut: „Do sierżanta nikt nie dzwoni”, 2006) oraz międzynarodowego konwentu fantastyki „RosKon” (Metro 2033: Piter, 2011).


UNIWERSUM METRO:

W lutym 2010 r. wydany został „Piter” — trzecia książka w ramach Uniwersum Metro 2033. Została ona potem przetłumaczona na wiele języków, jak i zdobyła drugie miejsce w konkursie na najlepszą książkę Uniwersum Metro 2033 w 2010 r. Poza tym Szymun napisał opowiadanie „Uber i rewolucja”, które zostało umieszczone w rosyjskim zbiorze opowiadań „Ostatni azyl” w 2012 r. Długo wyczekiwana kontynuacja pierwszej powieści pt. „Piter. Wojna” ukazała się na początku 2018 r., rozpoczynając tym samym nową gałąź serii – Uniwersum Metro 2035.facebook:
vk:

Shimun Vrochek
Shimun Vrochek

KSIĄŻKI AUTORA: