Streszczenie »Pitera. Wojny«

23.06.2020 STRESZCZENIE PIERWSZEGO PITERA [KLIK]

POMOCNA MAPA DO PITERA. WOJNY [KLIK]

Uber i Rewolucja

Uber żegna się z Iwanem, a następnie stacza na powierzchni pojedynek z Blokadnikiem, by kupić przyjacielowi więcej czasu. Przeżywa, gdyż Mutant musi kontynuować swój pościg. Przed śmiercią z powodu rozległych obrażeń ratują go Czerwoni Stalkerzy z Gwiezdnej. Na stacji Uber zostaje wyleczony i przydzielony do grupy „Słoneczka” – wychowanków mających kopać tunel do Moskwy.

W trakcie katorgi Uber brata się z Maksem – przywódcą bandy Lotników, obecnie także wychowankiem. Próbują wspólnie uciec z niewoli, gdy dwójka podwładnych Maksa incognito rozpala na stacji pożar. Ucieczka jednak kończy się fiaskiem, a Maksowi zostaje postawione ultimatum przez Dyrektora, lidera komunistów. Maks się zgadza, w konsekwencji czego Uber zostaje zdradzony. Główny bohater wraca na Gwiezdną dalej pracować, a Maks obiecuje się wysyłać nowych „wychowanków” Dyrektorowi, gdy odzyska władzę na Narwskiej.

Dwa miesiące później Uber zostaje uwolniony z niewoli przez Tarana. Junta, najniebezpieczniejszy z gwiezdnych wychowawców, zostaje wysłany, by go zabić. Maks, po przejęciu kontroli nad Narwską, wyczekuje przyszłych zdarzeń.

Komar

Posterunek Aliansu za Władimirską zostaje zaatakowany przez mutanta Lejdi na rozkaz Wegan. Rozpoczyna się tym samym Wojna. Z całej załogi posterunku przeżywa tylko lokalny żołnierz Komar, który szczęśliwie ratuje się ucieczką.

Uber i Spółka

Na krótko przed wojną Uber trafia na Władimirską, gdzie pijany wszczyna awantury i za karę zostaje zamknięty w areszcie. Po tym, jak stacja zostaje zaatakowana przez siły Wegan, Primorcy przeprowadzają ewakuację ludności, lecz Uber i inny więzień (Tadżyk) są pozostawieni na pastwę losu w zamkniętych celach. Ratuje ich przybycie Gerdy, władimirskiego medyka. Tak powstała Spółka stara się wycofać z terenu działań wojennych. Z ukrycia widzą, jak Lord Wegan przemienia primorskiego jeńca Szczegłowa w posłuszną marionetkę poprzez nakarmienie go specyficznym robakiem.

Komar dołącza do Trójki i opowiada im historię o mutancie. Uber podejmuje decyzję, by wrócić do Wielkiego Metra przez powierzchnię. Potrzebują jednak sprzętu. W trakcie przygotowań spotykają profesora Wodianika, który wykonuje w okolicy sekretne zadanie. Wszyscy zostają zaskoczeni przez bandytów Warłaka (banda na usługach Wegan) na opuszczonej Dostojewskiej. Tadżyk z Gerdą uciekają, a Komar, Uber i profesor zostają złapani. Wyczekują sił Wegan, lecz gdy budzą się po nocy – wszyscy bandyci nie żyją, a Warłaka nie ma. Na domiar niespodzianki, gdy niedługo później trafiają na patrol Wegan – znikąd pojawia się Warłak, który sam eliminuje wszystkich Zielonych. Jest podejrzenie, że Warłak tak naprawdę jest lokalnym demonem, z którego znana jest Dostojewska. Profesor w trakcie zamieszania znika, ale Uber i Komar jednoczą się z Tadżykiem i Gerdą. Tadżyk przynosi Spółce potrzebne wyposażenie ze szmuglerskiej skrytki i wszyscy wychodzą na powierzchnię.

Achmet

Plac Powstania zostaje zaatakowany przez Armię Wegan. Car Achmet, marionetkowy władca, zbiera swoich ludzi, zabija komendanta Primorców i grabi stacyjne cenności. By móc w spokoju uciec pozbawia życia także osobistego ochroniarza i przyjaciela z dzieciństwa, którego zwłoki mają udawać martwego Achmeta. Podczas przemierzania tunelu Achmet z przybocznymi zostaje złapany przez Iluzę, swoją byłą kurtyzanę. Kobieta prowadzi czynny ruch oporu od czasu wojny z Aliansem Primorskim.

Mimo otwartego konfliktu pomiędzy dwójką Iluza postanawia dać szansę Achmetowi. Wypuszcza go, lecz obiecuje Carowi, że naśle na niego słynnych zabójców Bliźaników. Achmet zostaje marnie wyekwipowany i już ma ruszać, gdy zjawia się służący Mustafa. Oddaje mu ważną pamiątkę po ojcu, jak i lepszą maskę, żegna się z Carem, a następnie umiera ze starości. Achmet samotnie trafia na powierzchnię, mając kilka godzin przewagi nad zabójcami.

Uber i Spółka

Achmet przypadkowo i w bólach dołącza się do Spółki. Nie jest traktowany z zaufaniem i zostaje mu zabrana broń. Drużyna przemierza powierzchnię, przechodząc przez: Wielki Cyrk (konfrontacja z mutantem Klaunem, by uratować Tadżyka), Ogród Michajłowski (szybki bieg wśród mutantów), Cerkiew na Krwi (odparcie działających na mózg paranormalnych sił), Ermitaż (poradzenie sobie z licznymi anomaliami i mutantem Przewodnikiem), Park Aleksandrowski (próba przejścia przez zmutowany las). W międzyczasie Komar wyjaśnia reszcie, że Lejdi ma swoje leże w Soborze Św. Izaaka. Achmet, bojąc się o kary za zabójstwo komendanta Primorców, skacze z mostu do losowo przepływającej barki, tym samym się rozdzielając.

Achmet

Na barce Achmet spotyka się z tajemniczą szaloną kobietą. Gdy robi inwentaryzację ekwipunku i zastanawia się nad pamiątką po ojcu, kobieta wskazuje, że jest to klucz do EDENu. Bliźniacy podążają za barką, by dopaść Achmeta.

Uber i Spółka

Na ostatniej prostej Spółka natyka się na patrol Wegan, z którymi stacza długi bój. Pokonany zostaje między innymi kontrolowany przez Wegan Szczegłow, który z radością umiera. Uber przepada. Po walce bohaterowie spotykają oddział Czerwonych Stalkerów, stojących po stronie Wielkiego Metra. Mimo nerwów Tadżyk dogaduje się z przywódcą Czerwonych. Rozkazuje on swojemu człowiekowi zaprowadzić Spółkę do bezpiecznego miejsca. Sami Stalkerzy zostają przekonani przez Komara, by sprawdzić Sobór.

Przy szybie do metra Spółka zostaje zaatakowana przez niedobitki poprzedniego patrolu Wegan. Uber zjawia się i zabija oswojonego mutanta. Tadżyk rozprawia się z żołnierzami. Gerda i Komar zostają ranni. Wszyscy wreszcie trafiają na bezpieczne primorskie stacje.

Czerwoni Stalkerzy

Stalkerzy wchodzą do Soboru Świętego Izaaka i konfrontują się z Lejdi. Oddział przepada.

Artem

Artem, były mieszkaniec Nowej Wenecji, od dłuższego czasu mieszka na Siennej i trenuje, by zostać żonglerem. Idzie na występ metrowego Cyrku, kierowany miłością do Lery, wróżki. Kobieta jest gotowa za niego poręczyć – jeżeli się odpowiednio wykaże. Artem okazuje się fatalnym żonglerem, ale zdolność gry na pianinie zyskuje mu sympatię cyrkowców. Pyton przyjmuje go do Cyrku i przekazuje na naukę Akopyczowi.

Cyrk przemieszcza się na południe jak najdalej od linii frontu. W tym czasie Artem przechodzi trening i poznaje towarzyszy (zaprzyjaźnia się z akrobatką Łaną), jak i historię cyrku. Stary Cyrk został zjedzony przez potwora Pożeracza na stacji Parnas i uratowały się tylko trzy osoby: wróżka Lera, siłacz Pyton i Czarny Akrobata Akopycz.

Akopycz postanawia zrobić z Artema klauna. Dworkin, obecny klaun, w trakcie przygotowań łamie sobie nogę i Artem nieoczekiwanie musi go zastąpić. Mimo wątpliwości starszych członków, przedstawienie czynione przez Artema wydaje się iść idealnie, gdy w krytycznym momencie… stacja Elektrosiła zostaje zaatakowana przez komandosów Wegan.

Jako że na stacji nie ma mężczyzn zdolnych do walki, Cyrkowcy muszą podjąć bój. Udaje im się wygrać, chociaż ponoszą straty, ginie m.in. Akopycz i Łana. Sam Artem przyczynia się do sukcesu, wykorzystując akrobatyczno-cyrkowe sztuczki i zostaje lokalnym bohaterem. W trakcie pogrzebu okazuje się, że Łanę zabił jeden z cyrkowców, zdrajca. Artem zostaje oficjalnie przyjęty do cyrku jako klaun Mimino.

Jest to jednak gorzki moment, gdyż Cyrk zostaje rozwiązany. Większość artystów zostaje żołnierzami w specjalnym cyrkowym oddziale. Gosza, cyrkowy specyficzny karzeł, znika, a bohaterowie dochodzą do wniosku, że to on był mordercą Łany. Artem dezerteruje z armii mimo ryzyka, by dokonać zemsty. Pyton odsłania przed Artemem, że jest zainfekowany tkanką Pożeracza, której nie można się pozbyć. Wyjawia także przed klaunem wszystkie tajemnice Cyrku i decyduje się razem z nim podjąć pościg za Goszą.

Dochodzi do konfrontacji. Gosza jest w szczycie swojego szaleństwa. Dodatkowo został zainfekowany robalem Wegan i zdradził cyrk, gdyż Łana nie odwzajemniała jego miłości. Duet pokonuje karła, ale umierający Pyton trafia do szpitala, gdzie kona. Artem jest w stanie tylko poinformować Lerę, ostatnią ze Starego Cyrku, o śmierci Pytona i zostaje zatrzymany przez patrol Primorskich. Mimo iż Artem się opiera i wspiera go cały cyrk, klaun postanawia nie eskalować konfliktu i oddaje się służbom. Zostaje skazany przez trybunał na rozstrzelanie. Służba Bezpieczeństwa, wiedząca o Pożeraczu, wpływa na trybunał, który zmienia wyrok na więzienie.

Epilog

Spółka Ubera po jedenastu dniach odpoczynku w Mieście Handlowym dochodzi do siebie. Pewnej nocy Uber opuszcza stacje, udaje się na Narwską i stacza tam westernowy pojedynek z Lotnikiem, o mało go nie zabijając. Przed śmiercią Lotnika ratuje wizyta Zielonego Doktora, który karmi Maksa wegańskim robalem.

Uber po powrocie dowiaduje się, że podpisano 2 tygodniowy rozejm między Weganami a Wielkim Metrem. Komar zaciąga się do oddziału ochotników, mimo iż jego raport nt. Lejdi został zignorowany przez primorskiego Majora. Gerda zaś zaczyna pracować w szpitalu.

Pewnego dnia Tadżyk (tak naprawdę funkcjonariusz Kim) spotyka się na stacji z Uberem i Komarem. Chce aresztować tego pierwszego, ale tłum popiera Ubera. Dopiero pokazanie legitymacji SB przez Tadżyka poskramia gapiów. Mimo to Uber i Komar sprzeciwiają się Tadżykowi i muszą zostać pobici, zanim uda się ich spętać. Wszystko to obserwuje Junta, wychowawca z Gwiezdnej, śledzący skina w mieście handlowym. Uber trafia do więzienia, gdzie siedzi Artem.

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz