Streszczenie »Pitera«

21.04.2018 POMOCNA MAPA DO PITERA [KLIK]

Zniknięcie agregatu

Wszystko zaczyna się w momencie, gdy dowódca diggerów z Wasilieostrowskiej Iwan Mierkułow wyrusza na opuszczoną stację Primorską by znaleźć prezent dla swojej narzeczonej Tani. Na miejscu zmierzył się z mutantem Kałamarnicą, którego pokonał. Po powrocie na rodzimą stację spotyka się ze swoją ukochaną.

Później, Iwan i jego drużyna zostają wezwani przez komendanta stacji Postyszewa. Dostają informacje, że miejscowy agregat został skradziony a jeden z wartowników Jefiminiuk zabity. Diggerzy wyruszają na poszukiwania. Okazuje się, że jeden z wartowników ze stacji Admiratielska przepuścił złodziei dla pieniędzy. Byli to Chodniki ze stacji Majakowska i Plac Powstania. Alians Primorski ponownie się jednoczy pod dowództwem generała Memowa i wspólnie decyduje o wypowiedzeniu wojny Chodnikom.

Wojna z Chodnikami

Iwan zostaje mianowany dowódcą jednej z grup uderzeniowych. Następuje atak i alians zdobywa Majakowską poprzez szybki, ale krwawy szturm. Plac Powstania w tym czasie umacnia swoją obronę, przez co potrzebna jest nowa taktyka. Na plan wpada Iwan ze swoimi ludźmi – postanawia zagazować Chodników nieszkodliwym gazem LSD, co zostaje nazwane „planem Mierkułowa”.

Plan się powodzi, a Plac Powstania zostaje zdobyty przez Alians. Po jakimś czasie Iwan zostaje zaprowadzony przez cywila Borysa do tunelu technicznego. gdzie urzęduje przywódca Chodników Achmet II z wiernymi mu ludźmi. Oznajmia, że Chodniki nie ukradli agregatu i była to wewnętrzna robota w Aliansie. Iwan ma zostać zabity, ale ratuje go kurtyzana Achmeta Iluza. Po spotkaniu z Chodnikami Iwan spotyka swojego partnera Sazonowa i szefa SB Aliansu Orłowa, którzy jak się okazuje, byli odpowiedzialni za kradzież agregatu i stworzenie powodu do wojny z Chodnikami. Sazon przeprowadza egzekucję na Iwanie, ale ten przeżywa dzięki kamizelce kuloodpornej.

Zdrada

Iwan budzi się w okolicznym tunelu, gdzie zostaje uratowany przed gnilakami przez starego i ślepego diggera Enigmę. Nasz bohater postanawia się zemścić i zabić wszystkie osoby odpowiedzialne za całą intrygę: Sazona, Orłowa i Memowa. W międzyczasie zostaje wykurowany przez medyków wojskowych, a potem przechodzi rekonwalescencje pod okiem Enigmy. W momencie pożegnania dostaje od starego zapasy i informację, że jego przeznaczenie leży w działającej elektrowni atomowej LEA w Sosnowym Borze. Iwan ignoruje radę Enigmy i nadal chce się zemścić, postanawia jednak najpierw wrócić do domu. Po rozstaniu Enigma zostaje zabity przez Blokadnika, mutanta kontrolowanego przez Wegan, za zdradzenie informacji o LEA. Następnie Blokadnik zostaje wysłany za Iwanem, by Alians nie mógł wykorzystać energii z LEA.

Jako że Plac Powstania jest okupowany, Iwan musi wracać okrężną drogą. Po dotarciu na stację Wyborgska wynajmuje przewodnika Wiolatora, który przeprowadza go przez tunele i następujące stacje: Czarna Rzeczka, Pietrogradzka, aż do Nowej Wenecji. Tutaj Iwan spotyka czerwonego skina Ubera, który był najemnikiem Aliansu w trakcie wojny, jak i młodego policjanta z Wasi Kuzniecowa. Wraz z Uberem uwalniają Kuzniecowa z niewoli i po zebraniu sił w domu lokalnych mieszkańców Artema i Lali wyruszają na południe. W momencie opuszczania stacji zostają ogłuszeni przez członków Kultu Ślepych i pojmani.

Niebieska linia

Bohaterowie zostają przetransportowani na stację Prospekt Oświecenia, gdzie do naszej trójki dołączają następni towarzysze: murzyn z Technolożki Mandela, jak i profesor z Wasi Wodianik. Wszyscy muszą dokonać wyboru: albo zgodzą się na oślepienie i dołączą do Kultu, albo umrą z głodu. Udaje im się jednak uciec poprzez granie w CGK z wartownikiem. Grupa zaczyna podążać na południe. Przechodzi przez Azerki i opuszczoną Udielną, by ponownie zostać pojmana, tym razem przez Anioły z Pionierskiej. Iwan zostaje wzięty za syna Saddama, legendarnego władcę całego metra, który 20 lat temu wykastrował część dzieci, tym samym dając początek Aniołom. Kastraci są jednak wdzięczni Saddamowi za ich wyjątkowość, a grupa po krótkim czasie zostaje wypuszczona. Tym razem przechodzą przez Nową Wenecję bez problemów.

Trafiają na Newski Prospekt Aliansu, gdzie Iwan musi udawać kobietę. Udaje im się jednak dostać do lokalnego zaprzyjaźnionego diggera Szakiłowa, który informuje ich, że Orłow ostatnio przeżywa romans. Wykorzystując tę informację, udaje im się złapać Orłowa w jego kwaterze, a sam Iwan przeprowadza telefoniczną rozmowę z Memowem. Nie dochodzą do porozumienia, ale Iwan obiecuje nie zabijać Orłowa. W tym samym czasie Sazon dowiedziawszy się o powrocie Iwana, zmierza jak najszybciej do gabinetu Orłowa. Nie udaje mu się zdążyć, więc zabija Orłowa, a cała wina spada na Iwana. Memow wysyła za Iwanem list gończy i blokuje jego rodzinną stację, do czasu, w którym Iwan się podda. Sam Mierkułow wiedząc, że Wasia może utrzymać się na swoich zapasach tylko miesiąc, stwierdza, że jedyna nadzieja na uratowanie jego stacji to wyprawa do LEA.

Wyprawa do LEA

Grupa uzyskuje zapasy w Technolożce dzięki wstawiennictwu Mandeli i nowego entuzjasty wyprawy – lokalnego astrofizyka Liczygwiazdy. Jako że Sosnowy Bór znajduję się 60 km od Petersburga, potrzebny jest środek transportu. Planem A jest zdobycie parowozu z Dworca Bałtijskiego. Grupa poprzez lokalną stację wychodzi na powierzchnię, by zdać sobie sprawę, że jedyny parowóz jest zablokowany przez pociągi. Dodatkowo w momencie odwrotu ginie Liczygwiazda. Plan B przychodzi wraz z nowym towarzyszem – niedoszłym marynarzem i alkoholikiem Krasinem. Informuje on Iwana o istnieniu dobrze zakonserwowanej i zachowanej łodzi podwodnej „Argo”. Z braku lepszych perspektyw plan zostaje zaakceptowany, a cała grupa znowu wychodzi na powierzchnię. Z powodu straty naukowca i wysokiego niebezpieczeństwa – Wodianik nie zostaje puszczony na wyprawę. Zastępuje go jednak Siwy, jedyny ocalały skin z ekipy Ubera.

Drużyna dociera do łodzi podwodnej i z dużymi problemami ją uruchamia. Następnie karkołomnie wyrusza w podróż. Udaje im się dotrzeć do Sosnowego Boru, lecz z stratą Krasina, który musiał pozostać w tonącej łodzi podwodnej, by móc wykonać manewr lądowania na lokalnej plaży. Nie topi się jednak, a zostaje zabity przez widmo ścigające Iwana. Reszta trafia bezpiecznie do LEA. Spotykają tutaj ocalałego inżyniera sterowania reaktorem Fiodora, który sam podtrzymuje działanie elektrowni. Na dniach Iwan i reszta odkrywają, że Fiodor opiekuje się człowiekiem-mutantem Leatem, którego obecność źle znosi część członków wyprawy. Sam Leat jest ranny, gdyż osłaniał bohaterów, gdy ci docierali z plaży do LEA. Jako że skierowanie energii z LEA do Wasi nie jest możliwe, a Fiodor ma za złe bohaterom, że przyprowadzili tutaj Blokadnika – Iwan i reszta postanawiają wrócić do Petersburga na otrzymanej od inżyniera motodrezynie. Sam Mierkułow otrzymuje jednak specjalną kartę wstępu do bunkra EDEN, dokąd trafia duża część energii z LEA.

W trakcie powrotu Mandela doznaje załamania nerwowego i na chwilę oddala się od drużyny, gdzie od razu zostaje zabity przez mutanty. Reszta wyprawy dojeżdża w końcu do Petersburga, lecz w południowych dzielnicach Blokadnik napuszcza na nich gromadę wszystkich lokalnych mutantów. W trakcie walki Kuzniecow i Siwy giną, a Uber postanawia zostać sam na placu boju, by dać więcej czasu Iwanowi na powrót.

Powrót

Iwan informuje władze Technolożki o działającej LEA, lecz jest torturowany, póki nie przyzna, że to wszystko bajka. Zmiana statusu quo jest dla technokratów nieopłacalna. Spotyka tutaj profesora Wodianika, który znalazł na stacji zajęcie i zamierza na niej zostać. Mierkułow wykorzystuje swoją znajomość z jednym z Aniołów Mariem, by cygański Baron mu pomógł. W obstawie cyganów Iwan dociera pod drzwi kompleksu EDEN. Za pomocą uzyskanej od Fiodora karty anuluje środki bezpieczeństwa i wchodzi do środka. Na miejscu grozi Zelencowi odpowiedzialnemu za pokój kontrolny, że ten zostanie zabity jeśli nie dostarczy energii Wasi. Zelencew spełnia żądanie.

Mierkułow w ukryciu trafia na Newski, gdzie inny zaprzyjaźniony digger Zonis załatwia mu sprzęt. Następnie wychodzi na powierzchnię i poprzez opuszczoną Primorską trafia do domu, na Wasię. Sazon został wyznaczony na nowego komendanta i w momencie powrotu Iwana bierze ślub z jego byłą narzeczoną Tanią. Na weselu znajduje się Memow – miał być to moment pojednania z Wasią. Iwan zabija w pojedynku Sazona, następnie światło zostaje przywrócone, lecz mimo to Memow rozkazuje pojmać Mierkułowa. W tym momencie na stacji pojawia się Blokadnik. W walce z mutantem kilku ochroniarzy Memowa, jak i Paszka, przyjaciel Iwana, giną. Iwan ratuje Memowa, który okazuje się być jego ojcem, z rąk Blokadnika, mimo to widmo i tak zabija generała. Następnie, gdy ciężko ranny Mierkułow ma zostać dobity – mutant zostaje wykończony przez Tanię z pistoletu Sazona.

Iwan myśląc, że Blokadnik został wysłany przez Wegan, by zabić Memowa, a nie jego – dochodzi do wniosku: wojna między Wielkim Metrem a Imperium Wegan jest nieunikniona.

KOMENTARZE:

Dodaj komentarz