Dmitry Glukhovsky


Dmitry Glukhovsky (ur. 1979) – rosyjski pisarz, dziennikarz i felietonista.

Pracował dla Euronews TV, Deutche Welle i Russia Today. Pisze na łamach „Harper’s Bazaar”, „l’Officiel” i „Playboya”. Laureat nagrody Europejskiego Towarzystwa Fantastyki Naukowej. Należy do pokolenia rosyjskich literatów krytycznie oceniających politykę swojego kraju i wzywającego do jej pełnej demokratyzacji.

Największy rozgłos przyniosła mu postapokaliptyczna powieść Metro 2033, którą zaczął pisać w wieku lat osiemnastu. Jej kolejne fragmenty publikował w internecie, pozwalając czytelnikom do pewnego stopnia wpływać na fabułę. Ten pionierski wówczas eksperyment interaktywny przyniósł mu rzeszę oddanych fanów. Ukończone dzieło opublikowano w Rosji w 2005 roku i okazało się wielkim bestsellerem, osiągając kilkusettysięczny nakład. Prawa do powieści Metro 2033 zostały sprzedane do ponad 30 krajów; w oparciu o jej fabułę i pomysł powstały gry komputerowe, planowana jest również jej hollywoodzka ekranizacja. W Polsce nakład tej powieści przekroczył już 200 tys. egzemplarzy.

Glukhovsky w 2009 roku wydał w Rosji kolejną postapokaliptyczną powieść, Metro 2034, a swój pomysł rozwinął w międzynarodowy projekt o nazwie Uniwersum Metro 2033. Pod jego szyldem, stosując się do ustalonych przez Glukhovsky’ego reguł, piszą i publikują autorzy z całego świata. Powieści Glukhovsky’ego oraz seria Uniwersum Metro 2033 cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem i należą do najpoczytniejszych książek literatury postapokaliptycznej. W 2015 roku ukazała się wyczekiwana trzecia część trylogii – Metro 2035. Prawa do tłumaczenia powieści zostały wykupione przez wydawnictwa na długo przed jej ukończeniem. Metro 2035 jest książką niezależną i również od niej można zacząć przygodę z cyklem Glukhovsky’ego.

Naszym nakładem ukazały się również: powieść FUTU.RE – opus magnum Glukhovsky’ego, pełnokrwista science fiction z trzymającą w napięciu fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji i wielopłaszczyznową refleksją na temat kondycji społeczeństw Europy, Ameryki, Rosji; oraz zbiór opowiadań Witajcie w Rosji, który w niezwykle oryginalny, dosadny i nad wyraz trafny sposób mówi o ważnych problemach współczesnej Rosji.facebook:
wikipedia:
encyklopedia fantastyki:

Dmitry Glukhovsky
Dmitrij Aleksiejewicz Głuchowski
Dmitrij Głuchowski

KSIĄŻKI AUTORA: