Czym jest Uniwersum Metro 2035?

23.04.2018 Od momentu pojawienia się informacji o książce »Piter. Wojna« i jej umieszczeniu w pod-cyklu wydawniczym Uniwersum Metro 2035, otrzymujemy sporo pytań dotyczących nowej serii.

Słowa samego Głuchowskiego [klik], które zostały dodane jako wstęp »Pitera. Wojny«, najlepiej oddają esencję sprawy, ale nadal nie odpowiadają jasno na wszystkie pytania.

1) Jaka jest różnica między Uniwersum Metro 2033 a Uniwersum Metro 2035?

a) Książki z serii Uniwersum Metro 2033 są ograniczone tylko do 2033 r., z ostatecznym terminem w styczniu 2034 r. Istnieją od tego nieliczne wyjątki (plus minus kilka miesięcy w tył i przód), ale zasada jest bardzo pilnowana. Z kolei w Uniwersum Metro 2035 książki mogą być swobodnie umieszczone po 2033 r., lecz trzeba mieć na uwadze, że nie ma takiego wymogu – »Piter. Wojna« wojna dzieje się głównie w listopadzie 2033 r.

b) Książki z serii Uniwersum Metro 2035 mogą być brutalne, wulgarne i we wszelaki sposób przeznaczone dla dorosłych czytelników. Wszystkie książki z UM2035 w Rosji mają specjalne oznaczenie +18 na okładce. Warto mieć tutaj na uwadze, że książki UM2033 polskich autorów (Majka, Szmidt, Chmielewski) nie były w żaden sposób ograniczone, jednak tłumaczone z rosyjskiego książki UM2033 są treścią dostosowane także do czytelników poniżej 18 lat.

c) Jak pisał Dima, sama treść książek z Uniwersum Metro 2035 nie ogranicza się już do przedstawiania fragmentu świata po Apokalipsie i zmagań herosów z określonym problemem. Autorzy mają większą możliwość wyłamania się z wcześniejszych trendów i idei, a istota serii będzie o szerszym spojrzeniu na postapokaliptyczny świat i miejscu ludzkości, jej przyszłości w Nowym Świecie. Dla przykładu »Piter. Wojna« porusza mocno aspekt wojny między Wielkiem Metrem a Imperium Wegan, gdzie wygrana jednej ze stron – całkowicie zmieni charakter ludności w Petersburgu i kurs, który będą musieli podjąć.

2) Okładki

Okładki z serii Uniwersum Metro 2035 są utrzymane w nowej, lekko socrealistycznej konwencji. Wzorem są nowe wydania trylogii Metro Głuchowskiego. Autorem okładek UM2035 jest i będzie Paweł Bondarenko. Gwarantuje to bardzo wysoką jakość i jedność stylu. Sam format książek i ich trzon będzie utrzymany w starej formie, toteż kolekcjonerzy książek Metro nie powinni się martwić, wszystko wygląda tak samo dobrze i elegancko na półkach.

3) Co z serią Uniwersum Metro 2033?

W Polsce seria nadal będzie dalej wydawana, równoległe z UM2035. Nic tutaj się nie zmienia.

Jak macie jakieś pytania, piszcie w komentarzach! Chętnie zaktualizuję artykuł o potencjalne niejasności.
Antura

KOMENTARZE:

  1. 1. Czy możemy się spodziewać już w 2019 roku kolejnej książki z Uniwersum Metro 2035?

    2. Czy książki z UM2035 mają wpływ na to, jakie książki z UM2033 będą wydawane? Chodzi mi tutaj głównie o kwestię kontynuacji, jak w przypadku książek Rinata Tabasztajewa.

  2. Książka zaczyna się w chwili, gdy kończy się pierwszy „Piter” a Uber robi to, co robi, ale główna część opowieści zaczyna się tego samego dnia, kiedy Taran i spółka opuszczają Petersburg

Dodaj komentarz