Paweł Majka


Urodził się w czerwcu 1972 roku w Krakowie i mieszka w nim dotychczas. Dorastał w czasach, kiedy składając papiery na studia należało wypełniać rubrykę: „pochodzenie klasowe”, a słodycze (wyroby czekoladopodobne) i obuwie przydzielano na kartki. Być może książkom było wówczas łatwiej niż dziś, nie musiały wszak konkurować z armią innych rozrywek, możliwe więc, że właśnie dlatego stosunkowo szybko nauczył się czytać na jednym z tomów „Tytusa, Romka i A’Tomka”. Niedługo później przetrząsając biblioteczkę dziadka w poszukiwaniu książek o muszkieterach i rycerzach (bo takie lubił najbardziej) odkrył „Eden” Lema. Srebrna (albo biała) smukła rakieta z okładki tej powieści trafiła go prosto w serce. Choć nadal lubił opowieści o podróżnikach i awanturnikach rozmaitych czasów, jego wyobraźnią zawładnęła fantastyka. Nic w tym dziwnego, że pierwsze opowiadanie, jakie opublikował dzięki zajęciu trzeciego miejsca w konkursie literackim „Świata Młodych” (gazeta młodzieżowa, bardzo popularna m.in. ze względu na fakt zamieszczania na ostatniej stronie komiksów) było opowiadaniem fantastycznym.

Później publikował w pismach i portalach internetowych: „Science Fiction Fantasy i Horror”, „Fantasy & Science Fiction” (edycja polska), „Nowa Fantastyka Wydanie Specjalne”, „Nowa Fantastyka”, „Czas Fantastyki”, „Fahrenheit”, „Esensja”, „Creatio Fantastica”. Jego opowiadania znaleźć można w antologiach: „Nowe Idzie”, „Science Fiction”, „Kanon Barbarzyńców”, „Tempus Fugit”, „Rok po końcu świata”. Jego pierwszą niezależną wydaną powieścią jest „Pokój światów”. Obecnie najłatwiej znaleźć go na forum Drugi Obieg Fantastyki, gdzie pojawia się pod nickiem „agrafek” oraz na stronie gikz.pl, gdzie pisuje jako „bosman plama”.

Ciągle lubi czytać, choć obecnie książki rywalizują z grami video (przede wszystkim z cRPG) oraz filmami i serialami. Gdyby miał stworzyć listę swoich ulubionych autorów fantastyki z pewnością znaleźliby się na niej: Roger Zelazny, Dan Simmons, Neal Stephenson i Glen Cook. Oraz wielu innych, bo byłaby to długa lista.


UNIWERSUM METRO:

Gdy na jednej edycji Falkonu przedstawiciele wydawnictwa Insignis ogłosili, że poszukują polskiego pisarza, który podjąłby się napisania pierwszej polskiej powieści w świecie „Metro 2033”, Majka napisał zawczasu konspekt. W międzyczasie wydawnictwo zaprosiło do projektu Jacka Dukaja, który wskazał na swoje miejsce Pawła. Gdy redaktorzy Insignis Media skontaktowali się z nim, dzień później otrzymali gotowy pomysł. W sierpniu 2014 roku ukazała się „Dzielnica obiecana”, pierwsza polska powieść w świecie „Metra 2033”, a dwa lata później kontynuacji pt. „Człowiek obiecany”. Poza tym Majka napisał także wprowadzające opowiadanie do zbioru „Echo zgasłego światła”.

facebook:
wikipedia:
encyklopedia fantastyki:

Paweł Majka
Paweł Majka
Paweł Majka

KSIĄŻKI AUTORA: