23 / 03 / 2018
Wydawnictwo Insignis
Otwórz player w nowym oknie
Wędrowiec  - Suren Cormudian

Plaga

Najwyżej oceniane prace

Teksty

Profil użytkownika

Tekstów: 1 | Grafik: 0

Spectre | Prolog - Duch. | 2013-07-08

/ 10.0

W ciasnym pomieszczeniu unosiła się dusząca słodkawa woń. Zapach, który przed dniem, w którym zgasło niebo, kojarzyłby się z kiczem i przemysłową marką najtańszych perfum z hipermarketów. Jeden z tych, które fryzjerki po skończonym dziele obficie wcierały w Twój świeżo ogolony kark, sprawiając przy tym ból, ale przecież wszystko było w cenie usługi. Po zapłaceniu wychodziłeś z salonu żegnając się uśmiechem,a ową spiekotę łagodził delikatny wiatr. Wiatr...
Dzisiaj jednak ten zapach jest czymś co trudno opisać. Dla dzieciaków urodzonych w ciemności jest totalną egzotyką, głosem nieznanego. Dla starców, którzy cudem jeszcze żyją jest oderwaniem się od rzeczywistości i donośnym manifestem tęsknoty. Niejako dla wszystkich był na pewno lepszą alternatywą dla wiecznego smrodu grzyba, wilgoci, potu i ropy.
Ona nim pachniała. Nie potrafił stwierdzić, czy był to zapach męskiej wody po goleniu, czy też damskich perfum. Jego zmysł powonienia przez dwadzieścia lat uległ znacznemu stępieniu, oswoił się z nieakceptowalnymi dotąd bodźcami, a i pamięć też została nadszarpnięta. Ale nie to było istotne. Istotne było to, że ten zapach był jedną ze składowych jej nierealnego wyglądu. Mieszał się gęsto z dymem, który wypuszczała z wilgotnych, pomalowanych ust. Paliła Davidoffy sprzed wojny, a w graniu damy miał jej pomóc plastikowy długopis, który służył za imitację lufki. Pomagał. Była czysta, zęby miała równe, a makijaż pełny. Gęste kasztanowe włosy lekkimi falami opadały na ramiona i dekolt, na którym ciasno opinała się bordowa sukienka. Wszystko to doprawione było spojrzeniem będącym dopełnieniem tej gęstej od napięcia seksualnego atmosfery.
Pokój kiedyś był ponad wszelką wątpliwość stróżówką. Wąskie pomieszczenie zakończone ścianą z monitorami. Wszystkie oczywiście porozbierane do cna i pozbawione wszelkich użytecznych komponentów, a do ich resztek przytwierdzono jakieś badziewie w ramach ozdoby. W oknach wychodzących na korytarz powieszono masywne bordowe zasłony, a betonowa podłoga została przykryta eleganckim starym dywanem. Ponadto dwa wygodne fotele naprzeciwko siebie, które dzieli dębowe biurko, zdające się zajmować jedną trzecią przestrzeni pokoju. Lampka naftowa na nim daje przyjemne ciepłe światło. Wygodny, przytulny przepych. W tle unosi się senna melodia saksofonu. Zawiesił na chwilę wzrok na igle gramofonu żeby odetchnąć od ciężaru jej pożądliwego spojrzenia. Dźwięk się urwał- igła dojechała do końca strony A. Przebudzenie i zajęcie wzroku czym innym. Podczas gdy Ona przewraca płytę na drugą stronę, On zerka w jej dekolt. Cud. Żeby nie kusić losu znowu przenosi zainteresowanie na coś innego. Stare szpargały na biurku, kilka podgniłych książek, wyschnięte wieczne pióro i pluszowy miś zdający się być jej ulubieńcem.

-Przepraszam, mogłaby Pani powtórzyć imię?

Melodia się zmieniła, a Ona opuszcza wzrok uśmiechając się i nachyla do popielniczki. Jeden pełen gracji, ruch palcem i popiół ląduje pośród ugaszonych filtrów. Prostuje się na fotelu, zaciąga się po raz kolejny i wydmuchuje dym krańcem ust:

-Agnes.

Mężczyzna przytakuje i drapie się po zaroście na policzku. Agnes uśmiecha się znowu i zwraca do towarzysza:

-Panie Cahill, mógłby mi Pan zdradzić cel pańskiej wizyty? Rzadko gościmy kogoś z centrum, a co dopiero z Oxford Circus.

-Niestety, jak wspomniałem na początku, poczekam na Pana Jasona.

-Ależ zanim przyjdzie może minąć naprawdę dużo czasu.

-Mam na imię Mick.

Patrzy podejrzliwie, ale i zalotnie. Jej akcent brzmi obco, ponadto stara się naśladować brytyjską manierę. Cahill uprzejmie się kłania i odwzajemnia delikatny uśmiech, ale nie odpowiada. Trwają w milczeniu dłuższą chwilę, aż w końcu Agnes gasi papierosa i nachyla się przez biurko do gościa:

-Wiem o wszystkim co się tutaj dzieje.

Podnosi brew i pozostaje nachylona nad biurkiem, zmuszając towarzysza do tego samego:

-Zatem doskonale powinna Pani wiedzieć, że nie powinienem się chwalić swoim interesem przed kim innym niż samym kontrahentem. Mówią... Kiedyś mówili, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła.

Znał jej odpowiedź- nie trzeba było być nader błyskotliwym, by ją odgadnąć:

-Czyż już w nim nie jesteśmy?

-Jeszcze nie.

-Wierzy Pan w to co mówi?

-Zupełnie jak Pani.

-Ja zapytałam.

-Twierdząco.

Ich twarze znalazły się bardzo blisko siebie, aż czuli wzajemnie swój oddech. Cahill w końcu wycofał się i oparł znowu o fotel. Wyciągnął papierośnicę i sięgnął po skręta. Wyjął lontową zapalniczkę i odpalił papierosa. Zapadł się w fotelu i mrużąc oczy przyglądał się kobiecie siedzącej naprzeciwko. Ta również oparła się o swój fotel zakładając nogę na nogę i wciąż delikatnie się uśmiechając patrzyła prosto w oczy gościa z Oxfordu. Równowagę zachwiał trzask drzwi i do pomieszczenia jak burza wpadł Jason. Szpakowaty mężczyzna w czarnym płaszczu. Na oko miał 50 lat. Na oko. Już nie jest tak łatwo określić wiek człowieka jak kiedyś. Równie dobrze mógł mieć lat 30- starzejemy się coraz szybciej. Drzwi za nim zamknął jeden ze strażników pilnujących wejścia do pomieszczenia. Jason ukłonił się:

-Proszę wybaczyć Panie Cahill, sprawdzanie pańskich dokumentów trochę się przedłużyło. Musiałem naprawdę wytoczyć ciężkie działa żeby pogonić tych skurwysynów z Centralnej. - powiedział mężczyzna wręczając Mickowi dokumenty.

-Nic nie szkodzi, spędzony czas z Agnes jest naprawdę wart każdej straconej sekundy.- odpowiedział wskazując otwartą dłonią na kobietę.

Ta się zarumieniła i podziękowała skinieniem głowy. Jason mruknął coś pod nosem i podszedł do oparcia fotela Agnes. Ta momentalnie spochmurniała.

-A do picia nic gościowi nie zaproponowałaś?

Złapał ją od tyłu za ramiona mocno ściskając, aż pod palcami pojawiło się zaczerwienienie. Widząc to Cahill zaprotestował:

-Jak mogło przyjść to Panu do głowy?! Oczywiście, że tak. Nie jestem spragniony

-Drogi Panie, żyjemy w czasach, w których cierpimy na niedobór wszystkiego. Proszę mi nie mówić, że nie jest Pan spragniony.

Przesadna uprzejmość Jasona, zaczęła przeszkadzać gościowi:

-Brzmi to intrygująco z ust człowieka, który żyje w takim luksusie – odpowiedział Cahill z uśmiechem.

Jason zaśmiał się bezgłośnie, ucałował włosy dziewczyny, bez przesadnej delikatności i podszedł do biurka. Sięgnął do szuflady wydostając stamtąd karafkę z rdzawym płynem i dwie szklanki. Nalał po połowie i podał jedną swojemu gościowi pomijając kobietę. Wzniósł szkło na znak toastu i haustem pochłonął zawartość. Otarł mankietem usta i ponownie zwrócił się do swojego gościa:

-Zatem, przebył Pan kawał drogi. Jest Pan pewien, że się to Panu opłaci?- zapytał, a w jego oczach jarzył się obłęd charakterystyczny dla ludzi jego pokroju.

-Jestem pewien. - bez zastanowienia odpowiedział Mick– Ponadto jestem pewien, że będzie Pan zachwycony towarem, który ze sobą przywiozłem.

-Jeśli mogę spytać – znowu chwycił za karafkę i zaczął uzupełniać szklankę – Jak udało się Panu przebrnąć przez odprawę celną linii Północnej? Zdają się bacznie pilnować każdej drezyny zmierzającej do Stockwell.

-Celnicy mają naprawdę parszywą robotę – uciął i zwilżył usta – Dwunastogodzinne zmiany, hałas, ryzyko, że jak nie odmarznie im dupa, to im ją odstrzeli banda serdecznych przemytników. Wystarczy dźwięk odpowiedniej ilości łusek, a zapominają angielskiego, tego co wiedzieli i tego, że podbili dokumenty podstawione im pod nos.

Rozmówca serdecznie się zaśmiał:

-Zaiste, prawda. Żyjemy w ciekawych czasach.

-Zdecydowanie – odpowiedział gość przez zęby odwracając wzrok.

Jason dokończył drugą szklankę, odstawił ją na biurko i klasnął w ręce od razu je zacierając:

-Myślę, że w takim razie jesteśmy gotowi na dokonanie transakcji.

Cahill błyskawicznie się wyprostował, zgasił papierosa i wstał z fotela:

-Ależ oczywiście, pozwoli Pan, że podejdziemy na peron, pokażę Panu towar.

-Z całym szacunkiem – mężczyzna złapał swojego gościa za ramię – Ale zrobię to sam, z pomocą zaufanego człowieka.

Mick wydał się zakłopotany, przerzucił niepewne spojrzenie na Agnes- ta była wpatrzona obojętnie w pustą szklankę- potem znów na swojego kontrahenta i serdecznie się uśmiechnął:

-Naturalnie, poczekam na Pana tutaj.

-To na pewno. - odpowiedział niedbale Jason, spojrzał na kobietę, odwrócił się i wyszedł z pomieszczenia.

Stockwell to stacja na południu Metra. Przecinają się tu dwie linie: Northern i Victoria, dlatego też jest tu zawsze pełno podróżników i handlowców. Nie jest duża, natomiast świetnie prosperuje, aż nieświadomych zmusza to do zastanowienia się dlaczego. Nie słynie z upraw, ani z wyrobu przedmiotów codziennego użytku. Stalkerzy co prawda ściągają do dzisiaj prawdziwe skarby z powierzchni, ponieważ stacja położona jest w Lambeth- jednej z dzielnic wchodzących w skład Wielkiego Londynu. Dzisiaj- Byłego Londynu. Co to ma do rzeczy? Obszar ten niegdyś był bardzo bogaty, żyło na nim ponad 300 tysięcy ludzi. Były tu teatry, ogromne kina, biblioteki i słynne London Eye. Po Katastrofie było z czego wybierać. Większość pozostałości odzyskanych przez stalkerów trafiała jednak na eksport, a zostawały tylko te, które były niezbędne do wyposażenia stacji. Skąd więc bogactwo?
Stockwell było jedną z ośmiu stacji, pod którymi w czasach II Wojny Światowej wydrążone zostały dodatkowe schrony głębinowe. Przygotowane na przyjęcie dużej liczby cywili, wyciszone, suche. Po zejściu ludzi do podziemi i odkryciu ich, okazały się idealnym miejscem dla...burdelu.
Stacja słynie z tego, że w istocie jest jednym wielkim domem publicznym. Nie byle jakim, bo sprowadzane są tu prostytutki z całego metra, często na zasadzie traffickingu. Handel żywym towarem kwitnie pod nosami zarządów wszystkich większych stacji, co jest oczywiście tajemnicą poliszynela. I tak zwożone są tu dziewczyny ze wszystkich linii, ze wszystkich stron nowego, klaustrofobicznego świata. Zazwyczaj odkupowane od matek, które same zgłaszają się do pośredników handlu dziwkami. Zanim trafią do Stockwell czeka je pewnie długa droga usłana wstydem, odrazą i wieloma siniakami. Trafienie tutaj, to swego rodzaju prestiż. Chociaż prestiż to złe słowo. To zmniejszenie szansy na śmierć wskutek skatowania i wielokrotnego gwałtu, w którymś z bocznych tuneli zapomnianej linii. Kim jest Jason? Jest ojcem tego przybytku. Właśnie poszedł na peron obejrzeć piękności, które przywiózł mu Mick. Obejrzeć, to znaczy sprawdzić dosłownie wszystko. Stan uzębienia, obszarów ciała, które w tym zawodzie będą najczęściej eksploatowane, oraz odporności na ból. Przecież jak klient płaci podwójną stawkę to pozwala mu się na wszelkie udziwnienia. Nie chce, by w tym czasie na ręce patrzył mu obecny właściciel, a dzięki swojej pozycji na rynku, może pozwolić sobie na aroganckie zachowania wobec partnerów w interesach. Każdy chce sprzedawać kobiety Jasonowi- płaci zawsze dobrze. Cahill doskonale wiedział, że nie będzie mógł pójść z gospodarzem na peron, a zaskoczenie odgrywał dla zachowania pozorów.
Znów zostali sami w gabinecie. Agnes musiała być dla Jasona naprawdę istotna. Zamknięta w złotej klatce, zadbana. To, że nie szanował kobiet, widać było na pierwszy rzut oka. Zresztą ciężko spodziewać się czegoś innego po osobie pracującej w tej branży. Ale w przypadku Agnes, było inaczej. Pomimo tego, że było wobec niej szorstki, wyniósł ją na swój osobisty piedestał, czcił jej urodę. Była jego dziełem, jego własnością, jego skarbem.
Patrzyła uważnie na Micka, który po wyjściu Jasona nie odezwał się ani słowem i utkwił swój wzrok w szklance, zataczając nią w dłoni ledwo widoczne koło, mieszając alkohol. Żeby zwrócić na siebie jego uwagę, wysunęła stopę z pantofla i dotknęła nią jego piszczela. Zatrzymał dłoń i podniósł nieznacznie wzrok na wysokość swojego kolana. Kobieta uśmiechnęła się i zaczęła wędrować stopą wyżej, aż dowędrowała do wewnętrznej części uda. Cahill zacisnął zęby i przymknął oczy, trzymając szklankę w tej samej pozycji. Zjechała stopą z powrotem do rzepki i dalej w dół. Mniej więcej w połowie piszczela zatrzymała stopę i zamarła. Uśmiech znikł z jej twarzy i oczy otworzyły się szerzej. Mężczyzna po chwili wahania podniósł wzrok i spojrzał prosto w nie. Skończył zawartość szklanki i odstawiwszy ją na biurko, jakby wyrwał dziewczynę z transu. Natychmiast cofnęła nogę i otrząsnęła z hipnozy w jaką zdawała się wpaść. Odchrząknęła i wsunęła stopę z powrotem do buta. Oparła rękę o fotel i podniosła dłoń do ust intensywnie myśląc. Po dłużej chwili wstała i skinąwszy towarzyszowi z wymuszonym uśmiechem ruszyła w kierunku drzwi gabinetu. Podczas gdy mijała fotel Cahilla, ten chwycił ją za nadgarstek:

-Mogę spytać gdzie się Pani wybiera? - spytał nie podnosząc wzroku.

Kobiecie zaszkliły się oczy i głośno przełknęła ślinę:

-Do toalety, przepraszam bardzo.

Mężczyzna wciąż trzymając dziewczynę za rękę, sięgnął do prawej nogi, podwinął nogawkę i wyjął z buta swojego Victory MC5 ze stali nierdzewnej. Samopowtarzalny pistolet z magazynkiem na 17 naboi, z krótkim odrzutem lufy. Prawdziwe cacko, za które niejeden dzisiaj dałby uciąć sobie mniej potrzebną rękę. Podniósł się i stanął naprzeciwko Agnes, trzymając ją blisko siebie. Dziewczyna na widok broni bezgłośnie zaczęła płakać. Jakim cudem ją tutaj wniósł ? Przecież 3 metry od nich za drzwiami stoją strażnicy. Spojrzała pytająco na gościa oczami pełnymi łez:

-Oddałem na wejściu starego glocka i nóż myśliwski. Ponadto nie dokonuje się rewizji osobistej kontrahenta swojego pracodawcy, kiedy ten bez przymusu sam zdaje broń. Niech strażnik potraktuje to jako prezent ode mnie.

-A co z.... nim? - zapytała drżącym głosem.

Mężczyzna, nie zwalniając uścisku spojrzał badawczo za zasłonę:

-Prawdopodobnie za minutę na stacji rozpęta się chaos. Pan Jason nie znajdzie na mojej drezynie ani jednej kobiety, poza śmiercią. Oczywiście wierząc Goethemu, ale Pani raczej nie ma prawa go znać.

Wśród jedynych książek w pokoju, które znajdowały się na biurku, nie było „Fausta”. Dziewczyna na chwilę przestała szlochać i znowu przyjęła pytający wyraz twarzy. Pięknej twarzy.

-Opłaceni ludzie, zastrzelą pana Jasona i jego towarzysza na stacji, po czym ruszą drezyną w głąb tunelu. Za nimi ruszy pościg i najprawdopodobniej zginą w ciągu kilku minut, ale to już nie będzie naszym problemem. Ani moim, ani Pani.

W tym momencie z peronu rozległy się strzały, słychać było ogromną wrzawę, krzyki kobiet i przekleństwa mężczyzn. Strażnicy pilnujący drzwi od razu zerwali się w pogoń w głąb stacji. Pierwszy strzał zadziałał na kobietę jak zapalnik. Mick spostrzegł, że ta chce mu się wyrwać i tłumi w płucach wrzask. Błyskawicznie ją obrócił, wykręcając trzymaną za nadgarstek rękę na plecy, rzucił pistolet na biurko i zakrył dłonią usta. Agnes zaczęła miotać się w objęciach mężczyzny i czerwieniała wrzeszcząc w jego zaciśniętą dłoń. W szarpaninie ugryzła go dotkliwie , co okazało się skuteczne, bo cofnął ją z jej ust. W czasie gdy łapała oddech, Mick sięgnął do kieszeni spodni, wyjął opaskę zaciskową zip i spiął ręce kobiety na plecach. Kiedy wyrwała z siebie jeden krótki krzyk- w zamieszaniu panującym na zewnątrz niezdolny zaistnieć- Cahill z powrotem ją uciszył. W szarpaninie dociągnął ją do biurka i gwałtownym ruchem zgiął w pół rzucając o biurko, aż skronią uderzyła o jego blat. Zaczęła znowu krzyczeć i wierzgać nogami jak zarzynane ciele. Mężczyzna wolną ręką urwał misiowi łapkę i wepchał jej do ust. Ten prowizoryczny knebel zadziałał.
Musiał to zrobić. Nie spodziewał się, że ona tu będzie. Nie spodziewał się, że polisą ubezpieczeniową magnata burdelowego interesu będzie anioł. Kim się stanie jak wyjdzie żywa z tego gabinetu? Człowiek, który otoczył ją swoją protekcją leży właśnie na krawędzi peronu z kilkoma kulami w ciele. Taka dziewczyna nie pożyje długo. Cały ten czas mogła patrzeć na wszystkich z góry, bo była przy nim. Poczuła smak nietykalności, grając na nosie wszystkim zawistnym mieszkańcom stacji. W najlepszym wypadku skończy jako seksualna zabawka jednej z wielu hien czających się na pozycję jej właściciela, po czym trafi w ręce gawiedzi po serii upokorzeń, aż ktoś w końcu rozwali jej głowę. Dlatego musiał to zrobić on. To przecież dla jej dobra. Choć było to idiotyczne, tak właśnie myślał.
Chwycił pluszowego misia, przyłożył do jej lewego ucha, złapał za chłodną stal pistoletu i przez warstwę pluszu przyłożył do skroni kobiety. Kosztowało to trochę siły, bo wciąż nie dawała za wygraną. Spojrzał szybko w drzwi gabinetu- hałas z zewnątrz nie ucichł- to ten moment. Pociągnął za spust. Odrzuciło lekko jego prawą dłoń zaciśniętą na broni. Dźwięk wystrzału został minimalnie stłumiony przez maskotkę, której brzuch zamienił się w lewitujący leniwie po pomieszczeniu biało-czerwony puch. Kula spadła do pierwszej szuflady biurka, upstrzonego teraz ciemno-bordową lepką mozaiką. Kobieta się uspokoiła. Zabrał obie ręce i odszedł krok w tył. Nie miał za dużo czasu, ale wyciągnął dokumenty i zapalniczkę. Spojrzał na swoje zdjęcie przyklejone do pożółkłej kartki i przypieczętowane profilem dawnej królowej. Zaśmiał się sam do siebie, mruknął drwiąco „Cahill”, po czym podpalił świstek i odłożył do popielniczki. Spojrzał jeszcze raz na ciało kobiety. Podpalił plastik na jej nadgarstkach i zerwał opaskę. Delikatnie ujął ją w pasie i posadził na fotel. Robił wszystko, żeby nie patrzeć na twarz, którą tak bezczelnie zbrukał. Igła zaczęła przeskakiwać na rowkach płyty – zacięła się. Podszedł do gramofonu i przeniósł ją w inne miejsce. Zerknął na okładkę- Charlie Parker „All the things you are”. Przed zagładą go lubił. Odpalił papierosa i wyszedł z gabinetu.
Nieważne były dla niego pobudki, jakimi kierował się zleceniodawca. Nieistotne było, gdzie będzie pracował, ani pod jakim nazwiskiem, lecz istotna było stawka jaka była proponowana. Spectre. Duch.


Powrót do listy rozdziałów
do góry Insignis
ZAMKNIJ
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na ich zapisywanie na Twoim urządzeniu, zmień ustawienia przeglądarki. Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie plików cookies.