Główna FORUM Kompendium wiedzy Achromatopsja a opowiadania

Temat zawiera 0 odpowiedzi, i ma 1 odpowiedź, ostatnio zaktualizowany przez  Antura 6 lat, 1 miesiąc temu.

Oglądasz 1 wpis (wszystkich: 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #5077

  Antura
  Opiekun forum

  Jak dobrze wiemy, oficjalne stanowisko jest takie, że opowiadania z polskich oficjalnych fanowskich antologii są niekanoniczne, w najlepszym przypadku pół-kanoniczne. Jeżeli na wszystko spojrzeć odpowiednio, możemy umiejscowić opowiadania warszawskie w zgodzie z Warszawa przedstawioną przez Artura Chemielewskiego w „Achromatopsji”.

   

  Podglądowa mapa z końca 2033 r.
  https://i.imgur.com/t4Q37ok.png (wysoka jakość)

   

  Achromatopsja:
  Jedyna powieść dziejąca się w Warszawie, główne źródło i warunek odniesienia dla opowiadań.

   

  Zwiad (Szepty zgładzonych)
  Akcja dzieje się kilka lat przed 2033 r., gdy jeszcze stacje Natolin i Kabaty były zamieszkane. Z powodu regularnych ataków mutantów stacje nie przetrwały próby czasu i w 2033 r. prezentują stan przedstawiony w Achromatopsji – Kabaty zostały zniszczone a Natolin jest opuszczona i kontrolowana przez Koalicję Radom jako południowy posterunek.

   

  Zagłada (Szepty zgładzonych)
  Domniemany mieszkaniec Politechniki jakiś czas przed 2033 r. wykorzystując zarodniki wybił całkowicie ludność jednej z stacji – uznać możemy, że są to Pola Mokotowskie. W 2033 r. stacja nadal opuszczona, nie odgrywające żadnej roli w powieści.

   

  Miasto ’33′ (Echo zgasłego świata)
  Opowiadanie wprowadza stację Wileniak – główną ludzką siedzibę w metrze po wschodniej stronie Warszawy. Z racji oddzielenia Wisłą i niemożności łatwej kontroli przez Ratusz Wileniaka i dalszych stacji – kontakt jest dość ograniczony, a sami mieszkańcy zachodniej strony Warszawy nie są nawet informowani o istnieniu ludzkich siedzib po wschodniej stronie. Mieszkańcy wschodu stacje kontrolowane przez Ratusz nazywają między innymi „Księstwem Warszawskim”. Zniszczona stacja Stadion Narodowy jest okresowo zamieszkiwania przez zmutowanych ludzi, a sam Stadion Narodowy jest nazywany „Basenem Narodowym” i zamieszkany jest przez hodowców zmutowanych wężów. Podczas akcji opowiadania na stacji Powiśle CNK rezyduje mutant „Syrena”, który atakuje okolicznych mieszkańców i podróżnych.

   

  Krótki rys człowieka współczesnego (W ruinie)
  Rozwinięty zostaje temat stacji Dworzec Wileński – okazuje się on być bogatą i wysoce zaludnioną stacją rządzoną przez Cesarzową. Miejscowe oddziały regularnie organizują najazdy (używając pojazdów mechanicznych) na siedziby ludzkie poza Warszawą, porywając zmutowanych ludzi i zmuszając ich do pracy, przy okazji dając możliwość wyleczenia się z chorób. Z racji posiadania dobrej bazy zasobów możemy uznać, że z tego powodu Ratuszowi nie udało się ich nagiąć pod swoje rządy. W opowiadaniu stacja Stadion narodowy jest zniszczona i możemy uznać, że okresowo zostaje zalewana, a sam prawdziwy Stadion Narodowy jest zamieszkany w górnych partiach przez mutanty.

   

  Największy wróg ludzkości (W ruinie)
  Poznajemy wschodnią nieukończoną część linii warszawskiego metra. Nieukończone stacje są „kolonizowane” przez dwie organizacje z Wileniaka – jedną rządową (domniemanie pod kontrolą Cesarzowej) i jedną prywatną. Trzy stacje zostały już zaludnione: Trocka, Zacisze i Osiedle Kondratowicza, a Bródno podczas kolonizacji zostaje zniszczona.

   

  Kapitan (W ruinie)
  Kompleks 7215 jest siedzibą wojskowych, którzy w pewnym momencie postanowili zdobyć metro i wyczyścić je z „zmutowanych” mieszkańców. Akcja opowiadania najwidoczniej dzieje się po 2034 r., gdyż żołnierze zdołali dotrzeć aż do Marymontu a ich przeciwnikiem jest „Północna Horda” (złożona z bojówek z Wilsona i Wawrzyszewa), która powstała po zakończenie akcji Achromatopsji. Dowiadujemy się także, że Centrum Nauki Kopernik jest zamieszkane przez humanoidalne mutanty „Kopry”.

   

  Szczegóły sytuacji politycznej względem mapy:

   

  Mapka na okładce jest niestety błędna.
  Po przeczytaniu dokładnym książki, rozmowach z autorem książki i autorem mapy mogę powiedzieć że wygląda to tak.
  Od południa:
  -Natolin: stacja kontrolowana przez Koalicję Radom, mają tam posterunek, niezamieszkana
  -Imielin, Stokłosy, Ursynów: Koalicja Radom
  -Służew: niezależna stacja, silne wpływy Koalicji Radom i targi Koalicji Radom
  -Wilanowska: niezależna stacja, silne wpływy Ratusza i targi koalicji Radom
  -Wierzbno: niezależna stacja, gdzie znajduje się sierociniec

   

  De facto nad całą linią metra rządzi Ratusz, z najmniejszymi (wręcz zerowymi wpływami) w koalicji Radom. Wszędzie indziej mogą wywierać pewne formy nacisku i mają swoich agentów.

   

  W wyprawie ratunkowej reprezentantów posiadały następujące stacje:
  Wawrzyszew – Kibice (3 osoby)
  Plac Wilsona – Nowy Watykan (2 osoby)
  Ratusz Arsenał – „Ratusz” (przewodnik)
  Górna Świętokrzyska – Wietnam (1 osoba)
  Politechnika – Uczeni (2 osoby)
  Wilanowska – zamieszkana stacja (2 osoby)
  Imielin, Stokłosy, Ursynów – Koalicja Radom (2 osoby)

   

  Chociaż Wierzbno i Racławicka były zamieszkane przez normalną ludność, to pierwsza stacja służyła głównie jako magazyn centralny dla całości metra, a druga stacja jako sierociniec (zgaduję, że dla całości metra), dlatego nie wystawiły swoich członków. Służew jest tak pewnie mocno związany z Koalicją Radom, że jest traktowany jako de facto jej członek (+ możliwe, że jest po prostu biedny i mało wpływowy) i dlatego nie wystawiał swoich ludzi.

  • This topic was modified 6 lat, 1 miesiąc temu by  Antura.
  • This topic was modified 6 lat, 1 miesiąc temu by  Antura.
  • This topic was modified 6 lat, 1 miesiąc temu by  Antura.
  • This topic was modified 6 lat, 1 miesiąc temu by  Antura.
Oglądasz 1 wpis (wszystkich: 1)

Forum ‘Kompendium wiedzy’ jest zamknięte dla nowych tematów i odpowiedzi.