21 / 01 / 2018
Wydawnictwo Insignis
Otwórz player w nowym oknie
Piter - Szymun Wroczek

Książka

„Iwan zatrzymał się, poświecił latarką. Paszka zwolnił, odwrócił się...
– Idź – powiedział Iwan. – Dogonię was.
Drzewem Rur lub Drzewem Życzeń nazywano zardzewiałe kłębowisko rur, które za sprawą wilgoci oddzieliło się od ściany tunelu i niebezpiecznie wisiało nad przejściem. Iwan pokiwał głową. Rzeczywiście przypomina drzewo. Trochę tu strasznie.
Na każdej »gałęzi« Drzewa Rur, na każdym pniu wiszą kolorowe tasiemki – białe i czerwone. Trzepoce nimi przeciąg, którego każdy poryw sprawia, że rdzawy metal żałobnie skrzypi.
Według legend Wasilieostrowskiej, aby życzenie się spełniło, należało przyjść tu nocą, wypowiedzieć życzenie i zawiązać kolorową tasiemkę.
Najważniejsze, to pragnąć czegoś zawzięcie, namiętnie, aż do utraty świadomości.
Wtedy Pan Tuneli spełni twoje życzenie.
Jeśli zechce.
[…]
W tunelu zerwał się wiatr. Różnobarwne tasiemki na Drzewie Rur zaszeleściły, zaterkotały. Głosem pełnym rdzy zawył metal.
»Nie wrócisz. Nigdy.«

Piter – jak pieszczotliwie nazwany jest Petersburg – to tytuł powieści Szymuna Wroczka, pierwszej książki w ramach projektu „Metro 2033 Uniwersum”.

Atomową apokalipsę – podobnie jak nieliczni moskwianie – przetrwali także ci
z mieszkańców miasta nad Newą, którzy mieli szczęście w odpowiednim czasie znaleźć się
w odpowiednim miejscu, czyli w petersburskim metrze.

Bohaterem powieści jest Iwan Mierkułow, digger ze stacji Wasilieostrowska. Gdy go poznajemy przygotowuje się do ślubu. Niestety nie jest mu dane stanąć na ślubnym kobiercu z ukochaną Tanią, ponieważ tego dnia ze stacji wykradziono agregat prądotwórczy, bez którego Wasilieostrowską czeka zagłada. Sozonow – przyjaciel i prawa ręka Mierkułowa – rzuca podejrzenie na Chodników, pochodzących z Moskwy mieszkańców kilku pobliskich stacji.

Wybucha wojna między Aliansem Primorskim – luźną federacją, w skład której wchodzi stacja Wasilieostrowska – na czele którego stoi charyzmatyczny generał Memow a stacjami zamieszkałymi przez Chodników.

Jak się okaże, Iwan Mierkułow został wplątany w coś o wiele poważniejszego niż lokalne starcie. Kto okaże się prawdziwym sojusznikiem, a kto zdrajcą? W obronie zasad i własnej stacji Iwan będzie musiał podjąć nierówną walkę.

„Metro 2033 Uniwersum” jest projektem Dmitrija Glukhovsky’ego (autora bestsellerowych powieści Metro 2033 i Metro 2034), w którym biorą udział różni pisarze, osadzający swoje historie w realiach Metra 2033.

do góry Insignis
ZAMKNIJ
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na ich zapisywanie na Twoim urządzeniu, zmień ustawienia przeglądarki. Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie plików cookies.