Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Echo zgasłego świata - zbiór opowiadań

Moderator
Awatar użytkownika

Uwaga pysiaczki, Leonid przesłał mapę do zbioru. Autorzy niech sprawdzą, czy wszystko się zgadza
Załącznik:
Wsechpolska+[1].png
Wsechpolska+[1].png [ 1.65 MiB | Przeglądany 2291 razy ]

Awatar użytkownika

"Parias" w porządku. Reszta wygląda OK, ale czytałem zbiór już jakiś czas temu i za opowiadania innych głowy nie dam.

Moderator
Awatar użytkownika

Aż jestem ciekaw jak wygląda Warszawa, gdyby wziąć pod uwagę wszystkie 3 zbiory opowiadań?

http://s23.postimg.org/nie0dny4b/warszawa_2033.png

Taką mapkę przygotował Leonid (swego czasu). A mapkę do mojego opowiadania można zobaczyć tu:
http://metro2033.pl/uzytkownicy/tomciup ... miasto-33/

Awatar użytkownika

Ale że Powiśle zalane, no like minds normalnie ;)

"Czyściciel" nie rozgrywa się w Wałbrzychu, a na Górnym Śląsku, w bliżej nieokreślonej kopalni. Wałbrzych to zupełnie inny region.

Moderator
Awatar użytkownika

A mówiłem, daj lokalizację ;)

Nie każde opowiadanie musi być konkretnie osadzone w przestrzeni, bez względu na to jak bardzo ktoś chce narysować mapę. Nie będę wymyślał na siłę konkretnego miasta i żądam też, by nie przypisywano mojego opowiadania do Wałbrzycha. Można postawić znaczek obok Guido i w legendzie napisać po prostu Śląsk - w czym problem?

Moderator
Awatar użytkownika

Zapomniałem wam o tym wspomnieć, miejsce akcji "Czyściciela" zostało już przeniesione na mapie na Górny Śląsk.

Do rzeczy: Leonid stworzył nam plan Sztokholmu do opowiadania "Upadek stacji Eden". Legenda po prawdzie po rusku, ale oznaczenia są standardowe i, myślę, wszystkim znane. Jeśli nie, "F" to farma, domek to zamieszkała stacja, puste kółko - niezbadana, kółko z X - opuszczona, rozwalone kółko - rozwalona stacja.
Załącznik:
stockholm_2033.png
stockholm_2033.png [ 598.45 KiB | Przeglądany 2038 razy ]

Awatar użytkownika

Czytam, tak, czytam, wreszcie zbiór, w którym niezłe i przyzwoite teksty przeważają nad kiepskimi :D Poprawa już poprzednio była, ale dopiero teraz zaczyna być dobrze. Ale jeszcze mam prawie połowę, więc mogę zmienić zdanie.

Od razu powiem że nie czytałem dwóch poprzednich zbiorów, ale z opinii innych czytelników można stwierdzić że ten jest najlepszy z całej trójki. Będę musiał poprzednie obczaić bo dodają je do książek z Uniwersum które i tak chcę kupić. Dobra to lecimy z krótkimi (taaa) opiniami na temat poszczególnych opowiadań:

Paweł Majka - Halny
Powrót autora "Dzielnicy Obiecanej" tym razem w ostrzejszej formie. Pan Paweł chyba przeczytał "Otchłań" i postanowił nieco ubarwić swoje opowiadanie wplatanymi przekleństwami. Jednak jak dla mnie w "Otchłanii" te liczne bluzgi brzmią naturalni zaś tutaj deka sztywno. Nie wiem może tylko ja mam takie wrażenie. Fajny pomysł z tym wiatrem, trochę przypomina mi to Emisję z gier stalkerskich. Mimo tych pomysłów jednak opowiadanie wydaje się trochę nijakie. Ma ten sam problem co pełnoprawna powieść ale jest lekkim krokiem naprzód - 6/10

Aneta Przdan - Upadek stacji Eden
Po tych "otwartych" książkach miło znów wrócić do metrowych klimatów. Mamy tutaj jednak do czynienia z nieco już wyświechtanym motywem umierającej stacji. Opowiadanie jest wypełnione beznadzieją i niemocą ludzi którzy pogodzili się już ze swoim losem. Wielki zwrot pod koniec akcji niezbyt mnie zaszokował a ostatecznie całe opowiadanie wypada też dość nijako 6/10

Dagmara Adwentowska - Otwórz oczy
No i mamy w końcu coś porządnego. Widać że historia wyszła przed "Otchłanią" bo społeczności w niej będące znacznie się różnią od kanonu. Fabuła nie jest specjalnie zagmatwana, jest dość prosta, ale tutaj to pasuje. Całe opowiadanie jest ciekawie skonstruowane. Typowa opowieść o zdradzie, ale naprawdę przyjemnie napisana - 8/10

Magdalena Kucenty - Awers i Rewers
Tutaj też mamy oryginalną stylistykę z przestawieniem szyku w zdaniach. Ciężko było się na początku przyzwyczaić i trochę trudno się czytało. W końcu mamy też zmianę lokacji, tym razem nad morzem. Dość niespotykane umiejscowienie akcji jeśli spojrzeć na pozostałe książki. Główna postać została ciekawie skonstruoana. Nie spotkałem się chyba jeszcze z podobnym motywem w "Uniwersum" więc dodatkowy plus za oryginalność. 8/10

Dawid Jaworski - Czyściciel
Lubię opowieści z mścicielem w roli głównej dlatego od razu mi pod pasowało. Początek dość szczegółowo opisuje świat w którym dzieje się akcja by szybko przejść do głównego wątku. Cała opowieść mi się spodobała, ale czegoś jednak jej brakowało. 7/10

Piotr Jedliński - Parias
Znów wracamy do Metra. Opowiadanie posiada jego ciężki klimat co już mi się spodobało. Stary jak świat motyw z "mesjaszem" zrobiony jednak w nieco inny, bardziej metrowy sposób. Spodobała mi się historia i szczerze mówiąc mogła być dłuższa - 9/10

Anna Wołosiak - Tomaszewska - Hexengrund
Mam wrażenie że autorka próbowała tutaj polączyć motywy bajkowe z postapo patrząc po monstrach jakie spotykają bohaterowie (wiedźmy z kotami itd.) Całe opowiadanie i opisy miejsc wydarzeń są jednak dość dziwnie opisane, że ciężko sobie wyobrazić niektóre wydarzenia. Nie ogarnąłem chociażby jak przeprawili się przez Bałtyk, użyli szybkiej podróży czy ki diabeł? Cała opowieść wydaje się nieco sztywna. 4/10

Ilona Podgajna - W ludzkiej skórze
Nie wiem, może to lokalny patriotyzm, ale historie dziejące się we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku wydają się po prostu lepsze. Tutaj tez mamy dość większe wprowadzenie dwóch głównych postaci, dość szczegółowo zarysowany świat. Odniosłem wrażenie że całe opowiadanie to tak naprawdę pierwszy rozdział dłuższej powieści. Zostało po nim bardzo dobre wrażenie więc gdyby to była powieść czytałbym dalej. Za ten "rozdział" 9/10

Komodo - 320
Widać że autor mocno inspirował się "Igrzyskami śmierci". Mamy tutaj ciekawie zarysowany świat i dość wiarygodną społeczność która jednak nie jest prawie w ogóle opisana. Dość szybko przechodzimy do głównego wątku. W ogóle w całym opowiadaniu czuć swoisty pośpiech, ale to już wyczułem w paru poprzednich tytułach. Motyw końcowy w sumie już dość często się pojawiający w innych powieściach z postapo. 7/10

Justyna Micota - Niemy
Z tym opowiadaniem mam podobny problem co z "Hexengrund". Cała jego konstrukcja dość mocno mnie zagubiła. Jest ona jednak mniej sztywna niż wcześniej wymieniona. Los głównego bohatera nieco mnie zaskoczył choć jego końca się akurat spodziewałem. Ciekawiło mi to gdzie go zaciągnięto ale pewnie specjalnie zostało to owiane tajemnicą. 8/10

Tomasz Przylucki - Miasto '33
No i w końcu stolica. Klimat tutaj aż wycieka. Opowiadanie zostało ciekawie stworzone, przeplatane polskimi piosenkami o Warszawie lekko zmienionymi na postapokaliptyczną modłę. Mam wrażenie że autor chyba tworząc opowiadanie miał w wyobraźni grę albo film który działby się w postapokaliptycznej Warszawie w którym umiejscowione byłyby te kawałki w formie soundtracku. Czytało się naprawdę przyjemnie, główna postać nie jest bynajmniej pozytywnym charakterem ale to raczej nie zaskakuje w tych opowieściach. Ostatni zwrot akcji, czuć trochę od niego kliszą ale został on fajnie wplątany. 8,5/10

Maciej "Sarajas" Głowacki - Pinokio
O matko ale to było dziwne. Mamy tutaj motywy czarnej komedii, brakowało mi właśnie jakiegoś zabawnego opowiadania w wiecznie depresyjnych, smutnych powieściach z "Uniwersum". Mamy tutaj motywy metra, które bardziej przypomina kompleks 7215 jednak jest to jego biedniejsza wersja. Jest tutaj dużo absurdu po przeczytaniu którego człowiek będzie się zastanawiał "co ja do cholery właśnie sobie wyobraziłem?" Chaos - to słowo które krótko tą historię podsumowuje. 4/10

Marek Zychła - Protokooperacja
Równie dobrze to opowiadanie w ogóle mogłoby nie dziać się w Uniwersum Metro 2033, bo miało z nim naprawdę niewiele wspólnego. Nie oznacza jednak że jest słabe. Wręcz przeciwnie bardzo mi się spodobało. Dość oryginalnie skonstruowane opowiadanie, które składa się głównie z monologów dwóch postaci, które toczą ze sobą swoistą psychologiczną bitwę. Motyw inteligentnej trawy (wiem dziwnie to brzmi) nie wiem czemu skojarzył mi się z istotą z książki "Solaris" Lema. Dość podobny typ. Opowiadanie naprawdę mi się spodobało i u mnie osobiście jest w czołówce 9/10

Simon Zack - Obietnice
Tutaj w sumie też jest niewiele z klimatu "Uniwersum". Jest go więcej niż w poprzedniku ale historia jednak bardziej porwała mnie w "Protokooperacji". Cała historia jest dość typowa, typowy zwrot akcji, typowy bohaterowie. Jedynie umiejscowienie dość mnie zaskoczyło i zastanowiło że "czemu nikt na to wcześniej nie wpadł?" choć może wpadł bo wszystkich opowiadań i powieści z UM2033 nie czytałem jeszcze. Wydaję mi się że gdyby było dłuższe to historia i postacie byłyby lepiej rozwinięte i ciekawsze. 7/10

Ciężko mi wskazać najlepsze opowiadanie ale jak widać po ocenach moje 3 najlepsze to Parias, Protokooperacja i W ludzkiej skórze.

Nie chcę oceniać wszystkich opowiadań, ponieważ nie czuję się do tego powołany ani nie jestem autorem a jedynie zwykłym czytelnikiem ale chciałbym napisać "dwa zdania" na temat jednego z opowiadań - Hexengrund.
Moim zdaniem wystawione przez Was noty są za niskie. Styl, akcja, bohaterowie - ok, poziom średni, ale czytając to zaświeciło mi się w głowie jedno - to jest coś nowego! Pomysł, możliwości jakie daje - okręt podwodny w świecie post apo i oczekiwanie, wiara, że będzie ratunkiem, jedynym sposobem na ucieczkę...
Teraz wszystkie scenariusze są możliwe, okręt może być skażony, mogą pływać na nim mutanty, może być widmem, albo "normalnym" ale świat okazuje się wszędzie taki sam, albo, albo, albo- do wyboru do koloru.
Mieliśmy już dość podróży lądowych, które nomen omen nie różniły się wiele od siebie - tu mamy nowe pole do popisu - może ktoś to kupi - podchwyci?

A co do religijności - nie ma się czemu dziwić, taka natura człowieka - jak trwoga to do Boga - po prostu tak jesteśmy zbudowani.

Moderator
Awatar użytkownika

schabolub pisze:
Nie chcę oceniać wszystkich opowiadań, ponieważ nie czuję się do tego powołany ani nie jestem autorem a jedynie zwykłym czytelnikiem ale chciałbym napisać "dwa zdania" na temat jednego z opowiadań - Hexengrund.
Moim zdaniem wystawione przez Was noty są za niskie. Styl, akcja, bohaterowie - ok, poziom średni, ale czytając to zaświeciło mi się w głowie jedno - to jest coś nowego! Pomysł, możliwości jakie daje - okręt podwodny w świecie post apo i oczekiwanie, wiara, że będzie ratunkiem, jedynym sposobem na ucieczkę...
Teraz wszystkie scenariusze są możliwe, okręt może być skażony, mogą pływać na nim mutanty, może być widmem, albo "normalnym" ale świat okazuje się wszędzie taki sam, albo, albo, albo- do wyboru do koloru.
Mieliśmy już dość podróży lądowych, które nomen omen nie różniły się wiele od siebie - tu mamy nowe pole do popisu - może ktoś to kupi - podchwyci?

A co do religijności - nie ma się czemu dziwić, taka natura człowieka - jak trwoga to do Boga - po prostu tak jesteśmy zbudowani.

Nic nowego niestety:

Obrazek

Łodzie Podwodne to powszechny temat w um2033:
-Trylogia Wardunasa (okładka powyżej: to co uważasz za nowe, ma już całą trylogię)
-Dziedzictwo Przodków
-Za Horyzont
-Północ
-I pewnie sporo więcej (nawet jedno opowiadanie z "W runie" ma ważny wątek łodzi podwodnych)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2