Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Metro 2035 - opinie !

Post: 07 lis 2015, 3:30 
Offline
Moderator

Rejestracja: 22 sty 2014, 16:26
Posty: 1905
Lokalizacja: Dziecko Zimnej Wojny... Centralna RP
Ocena, subiektywna - byleby Wasza ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lis 2015, 10:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2015, 22:13
Posty: 460
Lokalizacja: Warszawa / Sulejówek
Ja na razie jestem w trakcie lektury i mam mieszane uczucia. ^^ Stwierdzę cokolwiek konkretnego, jak skończę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lis 2015, 11:59 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2013, 16:05
Posty: 308
Jedno jest pewne (do treści się nie odniosę). Styl jest bardzo nierówny, czyli DG zrobił dwa kroki w tył w stosunku do Future czy nawet zbioru opowiadań. Mam czasem wrażenie, że jezykowo nawiązuje do tego Future (szczególnie w dialogach, szybkich i bardzo realistycznych) ale nie robi tego konsekwentnie.
Poza tym jest sporo dużych błędów, które chyba zacznę wypisywać. No bo co znaczy: "spytał z rozdrażnieniem swój pryszcz"??? Jeśli już odbiorca ma być taki (bez sensu), to powinno być odmienione przez przypadki "swojego pryszcza"; jednak myślę że po prostu ucieło tam przecinek i imiesłów "z rozdrażnieniem, drapiąc swój pryszcz". Ta wtopa w twardej oprawie na stronie 115.
I takich znalazłem przynajmniej kilka, choć nie czytam tego pod kątem wyszukiwania nieprawidłowości. Po prostu pojawiają się takie rzeczy, że aż zęby zgrzytają.

Jeśli chodzi o opisywane sytuacje... Eee. Ja rozumiem i dobrze widzę w nich drugie dno, nawiązania do sytuacji politycznej, do propagandy i innych, ale same sytuacje są po prostu kiepskie, mało w nich oryginalości.
Również bardzo nie podobają mi się postaci drugoplanowe. Drewniane. Używane po prostu jak pionki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lis 2015, 15:17 
Offline

Rejestracja: 06 lis 2015, 18:59
Posty: 3
Jeżeli chodzi o treść, to w opinii uwzględnijcie to ,że książka została trochę wykastrowana z uwagi na Krym. DG zdradził w pierwszym wydaniu (tym na jego biurku) jak doszło do III wojny światowej i dlatego musiał parę rzeczy pozmieniać bo inaczej rząd rosji nie byłby zadowolony. Jak chcecie to sobie poczytajcie więcej o metro 2035 przed wydaniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lis 2015, 16:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 maja 2011, 19:26
Posty: 2211
Lokalizacja: Pyrogród
To jest jakaś potwierdzona informacja? Bo widziałem takie newsy, ale było zawsze "anonimowy informator" itd.
Zdziwiło mnie to trochę, dokładniej z dwóch powodów. Po pierwsze - Glukhovsky do tej pory unikał wskazywania winnych w Metro 2033 i 2034. Po drugie - w FUTU.RE o "władzy" w Rosji też nie pisał zbyt przychylnie, a mimo to książka wyszła bez problemu. Zresztą z "Witajcie w Rosji" też problemów nie było.
Ja jestem dopiero na 260 stronie, ale też już delikatny "pstryczek" w Rosję był.
SPOILER
Chodzi mi o fragment, w którym Polatucha przypomina sobie wystąpienie"prezydenta"
"I prezydent mówi: nie mamy wyboru. Zmuszono nas. Zagnano do narożnika. Nie należało nas zapędzać do narożnika. Tak więc postanowiłem..." - no i tu się niby urywa, co postanowił, ale z kontekstu jasno wynika co prezydent postanowił. Zresztą wskazuje na to reakcja Juriec-a, który się oburza i mówi, że to nie "my" zaczęliśmy.
KONIEC SPOILERA
Ja wiem, że to niewiele w porównaniu do jasnego przedstawiania kto i dlaczego, ale taki fragment o wiele bardziej pasuje to dotychczasowego stylu Glukhovskego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lis 2015, 18:42 
Offline

Rejestracja: 10 sty 2015, 19:49
Posty: 29
Tak nie skupiając się na ocenie książki; nurtuje mnie co z czarnymi. Z tym, którego Artem 'znalazł' w "Ewangelii...". Wydawało się, że w M2035 będzie jeszcze sporo o nim, a tu taki psikus. Nie jest dużo do narzekania jeśli chodzi o książkę, ale tego mi akurat brakowało. Jakby Dmitrij zapomniał, że napisał jeszcze "Ewangelię".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lis 2015, 19:40 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2013, 16:05
Posty: 308
Z tym małym czarnym z "Ewangelii..." to jest chyba kontynuowana historia w grze komputerowej. Ale ktoś mi tylko opowiadał, nie znam gier.
Oj nie, pstryczków w stronę Rosji tam jest sporo, a nie tylko trochę. Przedstawienie całej Hanzy, przedstawienie całego metra i ludzi, którzy nie chcą wiedzieć, czy coś jest ponad, czy ktoś przeżył, bo wolą w zamknięciu żyć, ułożonym już życiem. I mnóstwo portretów społeczeństwa też jest wciśniętych.
Niemniej czasem narracja jest bełkotliwa. Coraz mocniej mi to przeszkadza. Niby 3-osobowy narrator, a sztuczki (powtórzenia, urywane wypowiedzi, strumień świadomości) dokładnie takiej jak w Future, gdzie był 1-osobowy narrator. Tam to pasowało. Tutaj: zdecydowanie nie; wręcz przeszkadza.
Bardzo przeszkadzają mi też zabawy z formą - to znaczy całkowita rezygnacja z interpunkcji w niektórych fragmentach książki. Taki eksperyment nie dodaje ani literackości książce, ani nie ułatwia odbioru. Owszem - zamienia tekst w BEŁKOT, w bardzo potoczne wrażenia, w taki właśnie strumień świadomości - ale ja uważam to za całkowicie nieudany zabieg, przez który cała książka traci w moich oczach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lis 2015, 19:52 
Offline

Rejestracja: 10 sty 2015, 19:49
Posty: 29
tomciup pisze:
Z tym małym czarnym z "Ewangelii..." to jest chyba kontynuowana historia w grze komputerowej.

No niby tak, kończy się pomocą od czarnych i ich odejściem. A tutaj cisza w eterze, czarnych zmiotły rakiety i tyle. Trochę dziwnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lis 2015, 20:50 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2013, 16:05
Posty: 308
Gry to raczej dodatek do uniwersum niż kanon. Ja przynajmniej tak to widzę. To opowiadanie DG może być też interpretowane jako odpał Artema, przecież miał dobrze nawalone w głowie, był pod wpływem ogromu emocji po wydarzeniach M33.
A w M35 są tak drastyczne zmiany w tym świecie, że zwykły brak nawiązania do małego czarnego niknie w obliczu pozostałych spraw.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lis 2015, 1:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 paź 2012, 22:29
Posty: 571
Lokalizacja: polski lektor
Cytuj:
Gry to raczej dodatek do uniwersum niż kanon.

Akurat nawiązań do gier było za dużo, żeby traktować je jako zwykły dodatek. Anna, bunkier, wstąpienie Artema do zakonu i "wypadek" Młynarza (co się gryzie nieco z... M34 - tam został kaleką w wyniku poszukiwań Huntera).
Cytuj:
No niby tak, kończy się pomocą od czarnych i ich odejściem.

Przybycie czarnych to alternatywne zakończenie. W podstawowym Artem wysadza (nie wiadomo czy całe) D6.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lis 2015, 3:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 maja 2011, 19:26
Posty: 2211
Lokalizacja: Pyrogród
Uwaga - spoilery z Last Light.
No ja właśnie trochę nie rozumiem - niby Last Light jest kanonem, ale nie do końca. Metro 2035 nawiązuje, jak już kolega wyżej zauważył, do części wydarzeń z gry (obrona bunkra przed czerwonymi, poznanie się i dalszy związek Artema i Anny, ranny odniesione przez Młynarza), ale całą masę innych, łącznie z tym głównym (przecież przez 1/2 gry przewija się "młody" czarny, a pod koniec okazuje się, że Artem wcale ich wszystkich nie zabił) kompletnie ignoruje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lis 2015, 11:49 
Offline

Rejestracja: 25 lis 2012, 13:58
Posty: 118
UWAGA SPOILER!

Ja właśnie skończyłem czytać i muszę stwierdzić, że książka lekko mnie zawiodła - jest dobra, a nie rewelacyjna. Nie tego spodziewałem się po doskonałym "Future". Dymitr niby mówił, że chce stworzyć nie przygodówkę dla nastolatków a dojrzałą powieść, tyle że jak na taką trochę za dużo mamy tu cudownych ocaleń i scen "zabili go i uciekł". Cała fabuła nie jest też jakoś specjalnie odkrywcza - trzeba ją jednak docenić za ogólne przesłanie i dokładne studium psychologii rosyjskiego człowieka - wszak nowe przygody Artema to jedna wielka aluzja do działalności rosyjskiej inteligenckiej opozycji w konfrontacji z prostymi Rosjanami. Szkoda, że gdzieś zniknęły mutanty i zjawiska paranormalne, a także że nie powrócił Chan, najciekawsza moim zdaniem postać całej trylogii. Ogólnie jednak nie jest źle, czyta się przyjemnie a co najważniejsze trochę zostaje w głowie i skłania do przemyśleń.

Paru spraw z "Metra 2035" jednak nie rozumiem. Może użytkownicy tego portalu potrafią te wątpliwości rozwikłać:

1. Przez całą powieść przewijają się różne obecne w moskiewskim metrze frakcje: Hanza, Linia Czerwona, Rzesza, Polis i... i to koniec. Czemu ani słowem nie zostały wspomniane inne ugrupowania, choćby taka Konfederacja Kalinińska, która de facto kontroluje dwa razy tyle stacji co Rzesza? Ciężko uwierzyć, że wszystkie pomniejsze formacje nic nie znaczą, tym bardziej że jak wynika z samego "Metra 2035" centralne frakcje są nieustannie wyniszczane, jeśli nie przez otwarte wojny, to przez dywersantów lub walkę z wyimaginowanymi dywersantami, a rejony peryferyjne cieszą się względnym spokojem, zwłaszcza po cudownym zniknięciu mutantów... Może w niewydanych u nas powieściach jest coś w tej sprawie wyjaśnione?

2. Nie rozumiem do końca jak ten cały Biessołow i jego kumple trzęśli cały metrem. Przecież zajmowali jeden schron, na dodatek od dawna przerobiony na muzeum? Skąd więc niewyczerpalne zasoby leków i amunicji? Rozumiem, gdyby kontrolowali coś na kształt D6, ale coś takiego?

3. No i przyłączam się do rozważań kolegów: "Metro: Last Light" to w końcu kanon czy nie? Tak samo "Ewangelia według Artema"? Trochę szkoda, że autor zarzucił pomysł z małym czarnym...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lis 2015, 12:01 
Offline

Rejestracja: 08 lis 2015, 11:59
Posty: 5
Mnie zastanawia inna sprawa, sam Artyom chwile po tym jak o tym pomyslalem powiedzial cos w stylu: "Dlaczego na powierzchni jest tak spokojnie? Gdzie sie podzialy wszystkie potwory?". Co o tym sadzicie, a moze bylo to wspomniane w ksiazce?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lis 2015, 12:17 
Offline

Rejestracja: 25 lis 2012, 13:58
Posty: 118
Na samym początku książki napisane jest, że mutantom bardzo przeszkodziły roztopy -"z ziemi zeszły lodowe strupy, zaczęła oddychać i pocić się, poziom promieniowania podskoczył. Mutanty chwytały się życia swoimi pazurzyskami, ale te, które nie uciekły zdechły" (strona 14 wydania w twardej oprawie). Trochę to naciągane moim zdaniem. Na dodatek znowu nie wiem, czy w Uniwersum Metro 2033 panuje ta postnuklearna epoka lodowcowa czy nie - z "Metro 2035" wynika że takowa zaistniała i dopiero się kończy, tyle że powraca problem "Pitera" w którym w 2033 roku mamy niezamarznięty Bałtyk, co świadczyło by że jakoś specjalnie zimno nie jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lis 2015, 12:26 
Offline

Rejestracja: 08 lis 2015, 11:59
Posty: 5
Dziekuje, czyli musze ksiazke przeczytac jeszcze raz. Jak zwykle z reszta. :D
A Biessolow mial ponoc haki na przywodcow Metra, a oni nie znali dokladnej lokalizacji jego schronu, wiec mogl ich bez problemu szantazowac.

[spoiler] W ksiazce strasznie nie podobaly mi sie niektore momenty, ktore sztucznie ja przedluzaly imo (akcja w kamieniolomach i majaczenie Artema nieraz na kilka stron, pomijalem to calkowicie, slabizna)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lis 2015, 13:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 maja 2011, 19:26
Posty: 2211
Lokalizacja: Pyrogród
Tekst może zawierać spoilery z Metro 2033, Metro 2034 i Metro 2035.
Kupiłem, zobaczyłem, przeczytałem. Teraz czas na napisanie opinii.
Zacznę od tego, że Metro 2033 jest dla mnie bardzo ważną książką. I tak - zdaję sobie sprawę, że jest to książka przygodowa, że to nie jest żaden przełom, że bla bla bla. Nie obchodzi mnie to, bo to właśnie dzięki Metro 2033 zacząłem czytać książki. Mi się spodobała, mnie pochłonął ten świat - te mutanty 20 lat po wojnie, te grzyby i świnie i stacje-państwa ich sojusze i wojny. Urzekła mnie wizja zrujnowanej Moskwy, być może ostatniego bastionu ludzkości.
Przekonał mnie do siebie Artem, Chan i Ulman...
Przechodząc do sedna - Metro 2035, ogólnie rzecz ujmując, podobało mi się. Chociaż przyznam, że po bardzo udanym FUTU.RE spodziewałem się chyba czegoś więcej. I ten "futuryzm" często przejawiał się w Metro 2035 - to książka brutalna, nie szukająca kompromisów. Gdy ktoś jest wkurwiony, to po prostu krzyczy - kurwa! Bohaterowie nie owijają w bawełnę. Narracja kilkukrotnie przybiera kształt tej z poprzedniej książki DG. Sama wizja świata, jest o wiele bardziej "dorosły" sposób. I to mi nie przeszkadza.
Tylko... że nie tego oczekiwałem. Chciałem... metra. Czekałem na mutanty i dziwne, paranormalne zjawiska, chciałem dowiedzieć się co jest pod tym cholernym Uniwersytetem Moskiewskim, dowiedzieć się więcej o frakcjach i ich relacjach. Dowidzieć się więcej, o tym świecie. Świecie, który jak się okazuje, jest w dużej mierze iluzją (ale o tym dalej). Tymczasem, o moskiewskim metrze nie dowiedziałem się praktycznie niczego nowego.
Glukhovsky powtarza to, o czym mówił już w Metro 2033 i 2034 - ja rozumiem, że to niby zabieg, który pozwala na czytanie książki, tym którzy nie znają poprzedniczek... ale dla mnie jest to całkowicie pozbawione sensu. To tak jakby w każdej części sagi o Wiedźminie Sapkowski tłumaczył, kim jes Geralt i czym się zajmuje. No na miłość Boską!
W metrze są grzyby i świnie, WOGN nazywa się tak bo tak, w metrze płaci się nabojami, bo rubel nie jest nic wart.
POLIS jest jedyną ostoją cywilizacji. I tak dalej, i tak dalej. Byłbym to w stanie zrozumieć, gdyby książka wnosiła do kreacji świata cokolwiek nowego. Metro 2035 ma tak naprawdę pod tym względem mniej do zaoferowania, niż Metro 2033. Pojawia się jedna stacja, której działanie jest "nowe" (chodzi mi o Mendelejewską), reszta należy do frakcji, które dobrze już znamy (HANZ-a, Czerwoni, Faszyści, POLIS), a czasem zdarza się, że Artem odwiedza je po raz kolejny.
Żeby nie było, że napisałem, że książka fajna a później tylko krytykuję. Wiele rzecz mi się podobało. Cała sprawa fajnie się rozkręca, zręcznie połączono historię postaci z Metro 2033 i 2034. Swoisty "upadek" głównego bohatera, to jak po "uratowaniu" ludzkości sypią się jego relacje z innymi ludźmi. Ciekawych postaci, które ciężko jednoznacznie ocenić jest zresztą sporo - sam Artem, Szasza, Homer, Losza i tak dalej.
Fabuła też ma swoje "momenty", które na pewno zapadną mi w pamięć. Wspomniana już Mendelejwska, stacja faszystów i obóz koncentracyjny, areszt KGB i ucieczka z niego, walka na kilofy w tunelu, wyprawa do tajemniczej bazy po za Moskwą...
Główna intryga też mnie zainteresowała. Problem mam jednak z oceną jej rozwiązania. Cały ten spisek, wydaje się strasznie... niepotrzebny, naciągany? Jakkolwiek próbowałbym zrozumieć, uwierzyć, ze mała grupa ludzi jest w stanie zaszantażować władze kilkudziesięciotysięcznej społeczności - nie potrafię. Jakie to "haki" mogą mieć mieszkańcy tajemniczego "schronu"? Przecież jeżeli sam Artem był w stanie rozwiązać całą sprawę, to jakim cudem władze HANZ-y, Czerwonych, czy nawet Rzeszy nie były w stanie znaleźć tego, kto je szantażuje? Strasznie to naciągane... Może nie chciał? Ale w takim razie po ki grzyb te "haki'?
I jeżeli te 3/4 książki, pod względem fabuły, mnie wciągnęło, to pod koniec po mojej głowie ciągle krążyło - jak? dlaczego? to nie ma sensu! Jak ludzie tacy jak Młynarz, mogli się dać tak łatwo omotać? Teoretycznie można to odczytywać, a możne nawet powinno się (?) jako analizę społeczeństwa... tylko mi to po prostu nie pasuje, zbyt to wszystko naiwne.
Podsumowując - Metro 2035 nie jest złą książką, ale nie jest też tym, czego oczekiwałem. Nie jest kontynuacją, na którą czekałem. Wychodzi na to, że Homer ma rację, ja chyba faktycznie potrzebuję bohaterów ;P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lis 2015, 21:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:10
Posty: 222
Lokalizacja: Wrocław
Zostało mi jakieś 240 stron. Lepsze niż M34, gorsze niż M33. Cieszę się, że Artem wrócił, ale jednak brakuje mi opisów przechodzenia przez kolejne tunele metra - są pomijane często. Tego mi najbardziej brakuje, takiego klimatu z pierwsze części... Bardziej coś konkretnego napiszę po skończeniu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lis 2015, 0:06 
Offline

Rejestracja: 10 sty 2015, 19:49
Posty: 29
B.R.U.T.U.S pisze:
Przybycie czarnych to alternatywne zakończenie. W podstawowym Artem wysadza (nie wiadomo czy całe) D6.

I ginie?
Się uparłam na tych czarnych, ale na tego małego w 2035 to najbardziej czekałam. Był w grze, był w Ewangelii. W takim razie po co ta Ewangelia? Bo M2035 mówi nam, że historia czarnych kończy się na rakietach.

A co z Hunterem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lis 2015, 13:51 
Offline

Rejestracja: 29 cze 2015, 15:09
Posty: 3
Moim zdaniem książka jest niezła, ale brakuje tego klimatu metra. Zakończenie jest... mierne, jakby naciągane. Za dużo psychologi i seplenienia Loszy. Za mało przygód w metrze, brak zjawisk w tunelach między stacjami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lis 2015, 1:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2015, 22:13
Posty: 460
Lokalizacja: Warszawa / Sulejówek
Przeczytałem i teraz pora na mnie :)

Po pierwsze, zanim wkroczę w rok 2035, to powiem, jak u mnie t wyglądało. Po lekturze M2033 i M2034 oraz całego Uniwersum, spodziewałem się:
- potworów
- niewyjaśnionych zjawisk, tajemniczych
- obrazu życia na skraju nędzy, gdzie motodrezyna to luksus :P
- poznania nowych miejsc

I co zastałem? Ekhem... Tak... Nie muszę chyba opowiadać. Teraz trochę więcej szczegółów:
1. Brakowało nowych miejsc, jak to zresztą zostało napomniane wcześniej. Po lekturze M2033 koniecznie chciałem poznać kilka zakamarków metra. (Tutaj DG dostał ode mnie dużego plusa za skok na Sewastopolską w M2034). Chciałem się dowiedzieć, co się działo np. na terenie Wspólnoty Jasieniewskiej, Konfederacji Baumańskiej, czy nawet coś na obszarze Konfederacji 1905 roku. Nie wypada tutaj pomijać kwestii Szmaragdowego Grodu. W 2034 DG prawie nas tam zaprowadził, postawił pod drzwiami, a teraz co? Nic. I w dodatku przewijają się te same frakcje co w poprzednich częściach. Jednym słowem - NUDA.

2. Potwory - ja rozumiem zamysł autora, ale w tym miejscu popełnił fatalny i niewybaczalny błąd. Jeśli stworzył świat ciekawy, niebezpieczny, gdzie człowiek każdy dzień chce tylko dożyć do końca, to nie powinien nagle tego świata czynić łagodnym. DG pozbył się najmocniejszych punktów z M2033. I on liczy na sukces? Może to ryzykowne stwierdzenie, ale wiele osób się pewnie rozczaruje.
Poza tym nie dam wiary, że ABSOLUTNIE WSZYSTKIE potwory zdechły od nagłych roztopów. A co z tymi w metrze? Co z tymi w D6? Co z tymi między Sewastopolską a Tagańską?

3. O ile tunele w M2033 był naprawdę intrygujące i niebezpieczne, to tym razem chyba został jako tako opisany jeden korytarz?? (poprawcie mnie) Znów DG usuwa nie to co potrzeba wg mnie.

4. Aspekty technologiczne. Mi się podobał świat. Świat bez telefonów, świat bez komputerów, świat bez samochodów, świat w którym człowiek był w stanie sobie bez tego poradzić. Podobał się aż do 2035 roku. Nagle bum - samochody, motocykle, koparka i w dodatku wszystko działa bez zarzutu i kurde jest zasilane powietrzem :P No nie... To nie przejdzie. Ekranoplan byłem w stanie przeboleć - Diakow dobrze to wykombinował, więc ta maszyna miała sens. Wszystkie te ciężarówki, samochody są, że tak to ujmę - z dupy.

Dobra, a teraz trochę pytań do poszczególnych scen:
- Jeśli Hunter tyle namieszał w życiu Homera i Artema, to czemu jego temat jest poruszony przez nich obu dopiero po ok 70% książki?
- Hunter nagle się rozpił i do widzenia? DO KOŃCA MIAŁEM NADZIEJĘ, ŻE HUNTER SIĘ POJAWI!
- Motyw z bunkrem - o co, kurna, tam chodziło? Wspomniane jest o tym kilkanaście razy i za każdym razem zadawałem sobie to pytanie. Odpowiedzi powinienem szukać u Antonowa?
- Skoro nie było potworów, to po co Artem tarmosił na szczyt wieżowca za każdym razem radiostację? Mógł przecież zostawić, osłoniętą przed pogodą :P
- Dlaczego DG pisząc książkę "na którą czekały miliony" nie pytał fanów, co chcieliby ujrzeć w książce?
- Dlaczego bohaterowie chodzili na Trubną, jeśli wg mapy jest ona zawalona?

Jeszcze kwestia języka - dużo urywanych zdań, mieszanie czasów itd. strasznie dokucza. Narrator za nic nie jest w stanie podtrzymać klimatu poprzednich części.

Bohaterowie - Biessłow nie wyszedł. Po tym, co o nim przeczytałem, to nie jestem w stanie wyobrazić go sobie jako władcę całego metra. Sasza - nie ogarniam jej w ogóle. Homer sfiksował. Losza okazał się tępakiem. Polatucha - to przezwisko nie pasuje do człowieka Zakonu. Artem - słabo przekonujący i jakby nie umiejący się dogadać.
Ludzie - zamknięci 20 lat pod ziemią, z pewnością czekaliby na jakiś kontakt z góry, w końcu tam się urodzili i stamtąd mają wspomnienia. A tu się nagle okazuje, że tylko garstka rozumie Artema, cała reszta uważa go za szaleńca.

Fabuła - gdy doszedłem do wielkiego spisku Biessłowa - to pomyślałem - no nie, znowu.
Tak... Znowu... Po raz kolejny gdzieś koło zgnilizny ludzkiego gatunku znajduje się nowoczesna placówka, gdzie inni żyją w najlepsze. Takich scenariuszy już było w Uniwersum kilka i zaczyna się to robić nudne.

Żeby nie było, że wytykam tylko niedorzeczności, wrzucę kilka plusów.
+ za liczne nawiązania do Uniwersum: Antonowa, Butorina, Diakowa, reszty nie kojarzę.
+ za motyw z zagłuszarkami
+ za scenę "połączenia ze światem"
+ za kurę, którą Homer taszczył przez pół książki

Podsumowanie ogólne - zamiast odpowiedzi, pojawia się jeszcze więcej pytań bez odpowiedzi. Książka dziurawa.
Panie Glukhovsky - 5/10. Więcej nie mogę dać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lis 2015, 16:48 
Offline

Rejestracja: 04 gru 2014, 14:49
Posty: 27
Motyw z bunkrem jest związany z Metro Last Light. Jeśli chodzi o Trubną to może i jest zawalona, ale to nie oznacza, że nie można przez nią przejść.
Też byłem zawiedzionym brakiem Huntera


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lis 2015, 1:05 
Offline

Rejestracja: 25 lis 2012, 13:58
Posty: 118
Ja tam się jeszcze zastanawiam GDZIE ARTEM NAUCZYŁ SIĘ JEŹDZIĆ SAMOCHODEM?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lis 2015, 12:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:10
Posty: 222
Lokalizacja: Wrocław
Przeczytałem...

Pierwsze odczucia ? Sasza, Homer, Loszka, Młynarz, kura i inni - kij im w oko. Spodziewałem się kompletnie czego innego, powrotu do starych korzeni M33, by znów wczuć się w ten klimat. By móc znów podróżować po tunelach z gęsią skórką, by każda podróż była niebezpieczna. By książka opierała się na bardziej "przyziemnych" sprawach.

Książka jest bardziej dziurawa niż worek po spotkaniu z cekaemem. Gdzie podziały się opisy, o których wspomniałem ? Mamy dziwne teleportacje ze stacji na stacji, rozumiem, że bez sensu wszystko dokładnie opisywać, ale wspomnienie tylko, że Artem wychodzi ze stacji, a następnie jest na innej jest trochę słabe. Co gorsza, nie które postacie na prawdę irytowała - Sasza. Fajnie, że żyje, ale co z tego ? Homer również sfiksował. Nie podobała mi się również sprawa z zagłuszarkami. O wiele jest więcej rzeczy, które mi się nie podobały niż podobały. Ale muszę przyznać, że jak czytałem to ciężko było mi się oderwać. Samo zakończenie szału nie robi. Mam na prawdę mieszane uczucia, co do tej książki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2015, 0:10 
Offline

Rejestracja: 10 sty 2015, 19:49
Posty: 29
Biezdziad pisze:
GDZIE ARTEM NAUCZYŁ SIĘ JEŹDZIĆ SAMOCHODEM?

Może miał automat. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2015, 0:41 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2015, 0:23
Posty: 1
Ale głupoty gadacie, zgodzić się mogę jedynie z tym że było kilka niejasności ale mniejsza z tym. Chcieliście żeby DG napisał stalkerską historyjkę o tym jak jest ciężko i o siekaniu potworów ? Przecież to już całkiem się przejadło, ile można o tym pisać? DG pokazał Artema który może za 2-3 tyg wykitować a mimo to nie siedzi przez resztę swoich dni w burdelu tylko próbuje wyjaśnić obecną sytuacje. Taszczył wiele, wiele razy radiostacje, potem okazało się że to wszystko na marne, nikt mu nie wierzył, robili z niego psychola ale on dalej swoje póki nie odkryje prawdy. Wszystko jest przeciwko niemu a na dodatek jedyny jako taki wierzący mu przyjaciel ginie na jego oczach, Artem nie załamuje się i dalej uparcie chce ocalić ludzi w metrze od życia w gnoju.
DG przy okazji pokazał jak to na prawdę jest z polityką i z tymi niby wrogo nastawionymi na siebie siłami politycznymi robiącymi nam wodę z mózgu. DG pokazuje że ludzie to ścierwo i tak jest naprawdę, wystarczy rozejrzeć się dookoła.
Po mojemu świetna książka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
CoDFaction.com Style by Daniel St. Jules of David Bowie MP3