18 / 02 / 2018
Wydawnictwo Insignis
Otwórz player w nowym oknie
Korzenie Niebios - Tullio Avoledo

Świat

Apokaliptyczny kataklizm nie oszczędził Wiecznego Miasta ani serca chrześcijaństwa – Watykanu. Rzymskie metro wybudowane zostało znacznie bliżej powierzchni niż metro londyńskie czy moskiewskie, nie dało więc schronienia przed śmiercionośnym promieniowaniem.

Nieliczni ocaleni ukryli się w mrocznych korytarzach podziemnych cmentarzy. Wykopane w wulkanicznym tufie przez dawnych mieszkańców Rzymu miejsca spotkań pierwszych chrześcijan oraz grobowce stały się teraz schronieniem dla żywych, bez względu na wyznanie i status społeczny.

 

Katakumby św. Kaliksta powstały niemal dwa tysiące lat przed niszczącą wojną. Znajdują się przy jednej z najstarszych rzymskich ulic – Via Appia Antica – zaraz za kościołem Quo Vadis. Wielopoziomowe labirynty korytarzy rozciągają się na powierzchni 20 kilometrów kwadratowych. W wijących się we wszystkich kierunkach wąskich korytarzach wyżłobiono ponad pół miliona grobów. Ściany wyłożone są kaflami i płytami, na których widnieją imiona i daty. Tunele przedzielają małe komory – zdobione freskami rodzinne mauzolea.

Katakumby św. Kaliksta to miejsce pochówku dziewięciu biskupów Rzymu oraz męczenników i diakonów. W pobliżu krypty Papieży znajduje się równie znane sanktuarium – grób św. Cecylii, męczennicy pochodzącej z rodziny patrycjusza, pod którego posiadłością powstała nekropolia.

Po Wielkiej Zagładzie Mały Watykan, jak nazywano Katakumby św. Kaliksta, stał się miejscem podziemnych intryg i walki o władzę między duchownymi a świeckimi przywódcami.

Z tego miejsca rozpoczyna się dramatyczna podróż przez skażoną, smaganą nuklearną zimą powierzchnię do oddalonej o ponad 500 kilometrów Wenecji…

do góry Insignis
ZAMKNIJ
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na ich zapisywanie na Twoim urządzeniu, zmień ustawienia przeglądarki. Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie plików cookies.