Podsumowanie 2019 r.

9.01.2020 METRO EXODUS

Początek 2019 minął nam pod szyldem Metro Exodus. Trzeciej już części gier FPS, które jeszcze bardziej zwiększyły popularność marki Metro, zwłaszcza na angielskim Zachodzie. Fabuła kontynuuje historię Artema i rozpoczyna się tam, gdzie skończyło się Metro 2035. Warto tutaj dodać, że opowieść jest kanoniczna. Sam Głuchowski nieliczne sprzeczności tłumaczy w następujący sposób: gry i książki są po prostu historią opowiedzianą w inny sposób przy ognisku, i jak to takie historie mają w zwyczaju, mogą się lekko różnić w niektórych miejscach.

Gra względem poprzedniczek postawiła na bardziej otwarty świat, podróż pociągiem parowym po Rosji, większą swobodę w podejmowaniu własnych decyzji i eksplorację powierzchni w postaci kilku odmiennych od siebie biomów, związanych z porami roku. Przyszło nam przemierzyć między innymi wysuszone okolice Morza Kaspijskiego, czy nowosybirskie metro. Dodajmy do tego fakt, że każdy uprzednio występujący element został poprawiony (modyfikacje broni, pojazdy, fizyka itd.) i nie trzeba się dziwić, że gra została tak dobrze przyjęta. Doczekaliśmy się także w sierpniu pierwszego fabularnego dodatku pod tytułem „The Two Colonels”, który opowiada o losach mieszkańców metra w Nowosybirsku na rok przed podstawową częścią gry. A następny dodatek – „Sam’s Story”, o Władywostoku i szukaniu sposobu na dostanie się do Ameryki, zapowiedziany jest na marzec 2020 roku.

RIESE

W maju miała miejsce premiera książki „Riese”, która jest zwieńczeniem trylogii „Nowa Polska” autorstwa Roberta J. Szmidta. Jest to także pierwsza polska pozycja w pod-serii Uniwersum Metro 2035. W książce odkrywamy legendarny tytułowy kompleks Riese, gdzie trafił Nauczyciel wraz z towarzyszącą mu Iskrą. Zgodnie z tematem przewodnim cyklu spod roku 2035, treść książki nie ogranicza się do przedstawienia określonego kawałka postapokaliptycznego świata. Bohaterowie podejmują decyzje, które zdecydują o przyszłości całego regionu. Nie jest to lekka sprawa, gdyż książkowi antagoniści mają już własne od wielu lat realizowane plany. Otrzymaliśmy sporo akcji i niekończących się konfrontacji bohaterów. Jest brutalnie, krwawo i jeszcze konkretniej niż w poprzednich częściach.

ComicCon

Na początku czerwca miał miejsce ComicCon w Warszawie, a jedną z atrakcji była strefa Metra 2033. Odbyło się parę tematycznych paneli i prelekcji, najważniejsze było jednak spotkanie z autorami. W jednym miejscu zostali zebrani wszyscy polscy autorzy (Majka, Szmidt, Chmielewski), jak i sam Głuchowski! Wydarzenie dość historyczne, bo poprzednie i jedyne takie spotkanie miało miejsce na zlocie fanów Metra 2033 w 2017 roku. Można było zebrać zestaw autografów, zdjęć, zapytać o nurtujące nas kwestie, jak i posłuchać o różnym spojrzeniu na ten sam temat – czyli podejścia autorów do marki Metra.

Mutant

Październik przywitał nas „Mutantem” autorstwa Andrieja Butorina, jednego z bardziej zasłużonych metrowych autorów w Rosji. Cieszymy się, że doczekał się swojej prezencji w Polsce. Autor dwóch trylogii, łącznie 6 książek, pisze w unikalnym baśniowym stylu, umiejscawiając książki na północy Rosji. „Mutant” jest o tyle wyjątkowy, że odwraca znaną już nam dobrze narrację do góry nogami. Bohaterem nie jest doświadczony stalker czy silny charakter z karabinem w dłoni. Jest nim tytułowy Mutant, istna antyteza metrowego bohatera, ktoś, kto na kartach poprzednich książek mógł być co najwyżej ofiarą. Jeżeli sięgniemy po tę pozycję, przeczytamy o podróży w poszukiwaniu własnego jestestwa, z odniesieniami do znanych bajek, z dużą ilością światłą nakierowanego na charaktery postaci, doświadczając tego, jak to jest być mutantem w świecie po apokalipsie.

FILM METRO 2033

Największe zaskoczenie roku – czyli informacja o nadchodzącym już filmie. Tak, powieść Metro 2033 zostanie zekranizowana! Projekt ostatecznie powierzono Rosjanom, gdy Głuchowski po 10 latach poszukiwań nie znalazł odpowiedniej ekipy w Ameryce. Kto wie, być może udana ekranizacja „Tekstu” w Rosji, innej książki Głuchowskiego, przyczyniła się do zmiany zdania. Film jest planowany na początek 2022 roku, sam Głuchowski ma rolę producenta kreatywnego, a ambicją nowego zespołu jest „stworzyć światowej klasy przebój i zachwycić nawet tych, którzy przeczytali trylogię i znają ją na pamięć”. Trzymamy kciuki i czekamy z niecierpliwością!

STACJA-WIDMO

Mały bonus dla wszystkich super fanów Uniwersum Metro 2033. W minionym roku jeden z użytkowników naszej społeczności Pavel Morozov przetłumaczył amatorsko całą książkę. „Stacja-widmo” jest pierwszą powieścią w Uniwersum napisaną przez kobietę. Umiejscowiona w Moskwie, dotyka północy dwóch nitek metra: dowiadujemy się z niej więcej o Anarchistach, Farmach, Konfederacji 1905 roku i stacjach na północ od niej. Co jednak najważniejsze – autorka chciała przedstawić świat z perspektywy kobiety i w efekcie rolę głównej bohaterki przyjmuje młoda dziewczyna z Spartaku, którą czeka nie lada przygoda. Więcej o tłumaczeniu – na naszym forum. [KLIK]



KOMENTARZE:

Dodaj komentarz