Trylogia Metro
22.02.2019 Przypomnijmy sobie wszystkie książki ze świata Metra wydane w Polsce, zadając sobie przy okazji pytanie: czemu warto je czytać i czym dany cykl się wyróżnia. Na samym początku pytanie do was, co wam najbardziej podobało się w oryginalnej trylogii? ☢️Najpierw bierzemy pod lupę trylogię „Metro” autorstwa Dmitrija Głuchowskiego, od której wszystko się zaczęło! Krótkie opisy książek na samym dole.
Jedno z najczęstszych pytań, które słyszymy (w jakiej kolejności czytać książki Uniwersum Metro 2033) ma banalną odpowiedź. Na początek przeczytaj Metro 2033, a potem czytaj resztę książek w dowolnej kolejności, byleby poszczególne trylogie czytać od początku do końca. Nadal nie wiesz co wybrać? Poczekaj na resztę prezentacji, by wiedzieć co najbardziej może Ci się spodobać. 😎
• Metro 2033 jest idealną książką wprowadzająca do tego postapokaliptycznego świata: ukazuje nam stan cywilizacji 20 lat po konflikcie nuklearnym. Dowiadujemy się, w jaki sposób ludzie wiążą koniec z końcem, jak uformowały się lokalne społeczności i co nadal im zagraża. Wszystkie te motywy są następnie wykorzystywane przez innych twórców na wiele różnych sposobów, stanowiąc fundamenty świata.
• Trylogia Metro wraz z grami od 4A Games opisuje nam drobiazgowo losy Artema. Na początku tej wielkiej epopei jest on zwykłym młodym mieszkańcem jednej z wielu zamieszkanych stacji. Dokładna chronologiczna kolejność: Metro 2033 (gra* albo książka) – Ewangelia według Artema – Metro: Last Light** – Metro 2034 – Metro 2035 – Metro Exodus [*Złe zakończenie, **Dobre zakończenie]
• Książki przygodowe, z bardzo ważnym motywem podróży. Umiejscowione w moskiewskim metrze, które przyjdzie nam zwiedzić z równie zielonym co my Artemem.
• Wszechobecna tajemnica, poczucie wyobcowania i wrogość świata przedstawionego. Dodajmy do tego rosyjski klimat z licznymi opowieściami i legendami w tle, a klimat mamy gwarantowany.
• Wszystkie powieści z trylogii Dimy są także alegorią na temat współczesnej Rosji: każda opisująca jej inny charakterystyczny okres.
Kup książki by jak najwięcej nowych pozycji ze świata Metra zostało wydanych! Ogromne promocje na stronie wydawcy Insignis.
KLIKNIJ BY WEJŚĆ DO SKLEPU WYDAWCY
Jeżeli marzy Ci się cała trylogia w jednolitym wydaniu, zapraszamy w link: limitowane wydanie kolekcjonerskie inspirowane Metrem Exodus.
KLIKNIJ BY KUPIĆ JEDNOLITE WYDANIE
Chcesz ocenić książki lub dowiedzieć się szczegółow? Zapraszamy!
KLIKNIJ BY SPRAWDZIĆ METRO 2033
KLIKNIJ BY SPRAWDZIĆ METRO 2034
KLIKNIJ BY SPRAWDZIĆ METRO 2035
Metro 2033:
W wyniku konfliktu atomowego świat uległ zagładzie. Ocaleli tylko nieliczni, chroniący się w moskiewskim metrze, które dzięki unikalnej konstrukcji stało się najprawdopodobniej ostatnim przyczółkiem ludzkości. Na mrocznych stacjach, rozświetlanych światłami awaryjnymi i blaskiem ognisk, ludzie ci próbują wieść życie zbliżone do tego sprzed katastrofy. Tworzą mikropaństwa spajane ideologią, religią czy po prostu ochroną filtrów wodnych. Zawierają sojusze, toczą wojny. Artem, młody mężczyzna z WOGN-u, otrzymuje zadanie: musi przedostać się do legendarnej stacji Polis, serca moskiewskiego metra, aby przekazać ostrzeżenie o nowym niebezpieczeństwie. Od powodzenia jego misji zależy przyszłość nie tylko peryferyjnej stacji, ale być może całej ocalałej w metrze ludzkości.
Metro 2034:
Od pamiętnych wydarzeń, które początek i finał miały na stacji WOGN, minął niespełna rok. Na drugim krańcu metra mieszkańcy Sewastopolskiej toczą walkę o przetrwanie z nowymi formami życia, wdzierającymi się do tego ostatniego schronienia ludzkości. Los stacji i jej mieszkańców zależy od dostaw amunicji, a te nagle ustają. Karawany giną bez wieści, urywa się łączność. Z zadaniem wyjaśnienia zagadki i przywrócenia dostaw wyruszają: młody Ahmed, leciwy, niespełniony kronikarz metra Homer i Hunter, który niegdyś zaginął wśród czarnych, a teraz się odnalazł, choć jego tożsamość budzi wątpliwości. Do wyprawy dołącza Sasza, córka wygnanego naczelnika Awtozawodskiej.
Metro 2035:
Trzecia wojna światowa starła ludzkość z powierzchni Ziemi. Planeta opustoszała. Całe miasta obróciły się w proch i pył. Przestał istnieć transport, zamarła komunikacja. Radio milczy na wszystkich częstotliwościach. W Moskwie przeżyli tylko ci, którzy przy wtórze syren alarmowych zdążyli dobiec do bram metra. Tam, na głębokości dziesiątek metrów, na stacjach i w tunelach, ludzie próbują przeczekać koniec cywilizacji. W miejsce utraconego ogromnego świata stworzyli swój własny ułomny światek. Czepiają się życia i ani myślą się poddać. Pewnie marzą o powrocie na powierzchnię – kiedyś, kiedy obniży się poziom radiacji. I nie tracą nadziei na odnalezienie innych ocalałych…
KOMENTARZE: